Kolizja pociągów towarowego i pasażerskiego na stacji Skierniewice

Według wiceministra infrastruktury, Andrzeja Bittla, doszło do kolizji między pociągiem pasażerskim Kolei Mazowieckich a pociągiem towarowym na trasie z Warszawy do Łodzi, w pobliżu Skierniewic. Jak stwierdza, pociąg pasażerski nie zatrzymał się na czerwonym sygnale i w rezultacie uderzył w skład towarowy.

Magdalena Janus, członkini zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, szczegółowo opisywała incydent. Według niej, około godziny 12:10, na stacji Skierniewice doszło do zdarzenia, kiedy to pociąg Kolei Mazowieckich jadący z Warszawy Wschodniej do Skierniewic uderzył w pociąg towarowy PKP Cargo. Kolizja spowodowała wykolejenie lokomotywy składu towarowego.

Wiceminister Bittel potwierdził, że na podstawie dotychczas zgromadzonych informacji, nie odnotowano żadnych ofiar wśród pasażerów. Podkreślił jednocześnie, że szczegółowe okoliczności tego incydentu będą badane przez specjalną komisję. Ministerstwo Infrastruktury chce dokładnie monitorować rozwój sytuacji i dąży do pełnego wyjaśnienia sprawy.

Informacje o liczbie osób znajdujących się na pokładzie pociągu przekazała rzeczniczka Kolei Mazowieckich, Donata Nowakowska. Według jej danych, w pociągu osobowym znajdowało się około 30 pasażerów oraz obsługa składu.

Nowakowska dodała również, że wprowadzone zostały pewne zmiany w kursowaniu pociągów po tym incydencie. Na odcinku Warszawa Zachodnia-Żyrardów wprowadzono system wahadłowy dla pociągów. Dodatkowo, na trasie Żyrardów-Skierniewice uruchomiono zastępczą komunikację autobusową.

Cała sytuacja jest obecnie badana pod kątem ewentualnego błędu ludzkiego lub awarii sprzętu. Ruch kolejowy na tym odcinku jest obecnie ograniczony i odbywa się tylko jednym torem.