Kardynalska nominacja dla arcybiskupa łódzkiego, Grzegorza Rysia

Znacząca wiadomość dotarła do nas z Watykanu w niedzielę 9 lipca. Papież Franciszek, w trakcie odmawianej modlitwy „Anioł Pański”, ogłosił, iż arcybiskup Grzegorz Ryś, reprezentujący diecezję łódzką jako jej metropolita, otrzymał miano kardynała.

Grzegorz Ryś, arcybiskup metropolitalny Łodzi, dostał wezwanie na kardynalską ścieżkę. Papież Franciszek oznajmił to zaskakujące postanowienie 9 lipca, w niedzielę. Zaszczytne grono kardynałów zyskało więc nowego członka.

Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 roku w Krakowie. W 1982 roku podjął decyzję o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego znajdującego się w jego rodzinnym mieście. Tam również otrzymał sakrament święceń kapłańskich sześć lat później, dokładnie w 1988 roku, w przepięknej Katedrze Wawelskiej. Jednocześnie z rozwojem teologicznym, Ryś poświęcał czas na studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej. Tam zdobył tytuł doktora w 1994 roku oraz habilitował się sześć lat później, w 2000 roku, w dziedzinie nauk humanistycznych skupionych na historii.

Losy Grzegorza Rysia nierozerwalnie wiązały go z łódzką archikatedrą od 2017 roku. W dniu Święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego tego samego roku, został ustanowiony Arcybiskupem Metropolitą Łódzkim.