Zakup własnego mieszkania jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań, które czeka osoby wchodzące w dorosłość oraz pary planujące nowy rozdział życia. Obu wspomnianych grup w Łodzi jednak nie brakuje. Właśnie dlatego przygotowaliśmy specjalny poradnik, dzięki któremu znajdziesz idealną nieruchomość w 5 przekrojowych krokach. O czym warto pamiętać? Jakie zasadzki czekają na przyszłych właścicieli? Odpowiedzi poniżej!
1. Określ swoje potrzeby i budżet
Pierwszym i fundamentalnym etapem spełnienia marzeń w tym zakresie jest rzetelne, praktyczne i uczciwe określenie realnych wymagań wszystkich członków planowanego gospodarstwa domowego. W tym celu warto podkreślić także charakter społeczny mieszkańców samej Łodzi.
Według statystyk, w ubiegłym roku odnotowano bowiem 2692 ceremonie ślubne, a panny młode w województwie łódzkim mieściły się w przedziale wiekowym od 25 do 29 lat. Jest to zatem wyraźny komunikat o młodzieńczym charakterze powstających związków, co będzie miało ogromne przełożenie na specyfikę selekcjonowanych nieruchomości.
Jednocześnie, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku liczba gospodarstw domowych wyłącznie z 1 osobą delikatnie przekroczyła 100 tysięcy. Warto zatem przemyśleć kwestię potrzebnego metrażu, ilości pokoi, a także możliwych udogodnień lokalizacji.
Jak dowiadujemy się z danych serwisu https://gethome.pl/ średnia cena kawalerek w Łodzi oraz okolicach wynosi 209 002 złote, natomiast średni metraż mieszkań dwupokojowych w tej perspektywie to 43 metry kwadratowe. Przydatne informacje przekazuje także raport Narodowego Banku Polskiego.
Według wyliczeń, średnia cena mieszkania za metr kwadratowy w I kwartale 2023 roku wynosi 9391 złote dla ceny ofertowej rynku pierwotnego oraz 7373 złote rynku wtórnego. Takie kalkulacje są zatem pewną formą odniesienia podczas planowania budżetu.
Aspekt finansowy musi uwzględniać jednocześnie potencjalne wyzwania. Z uwagi na wyhamowanie powstających inwestycji można zaobserwować rosnącą konkurencję zainteresowanych, co ma wpływ na wycenę poszczególnych mieszkań.
Kolejnym ograniczeniem jest zbyt mały wkład własny. I chociaż ten problem można rozwiązać z wykorzystaniem specjalnych narzędzi, wiąże się to z dodatkowym wymogiem ubezpieczeniowym.
Analizując dostępne wsparcie rządowe, należy pamiętać o pewnym limicie kwotowym Programu pierwsze Mieszkanie. Pomoc w przypadku jednego interesariusza wynosi 500 tysięcy złotych. Małżeństwo lub rodzice z dzieckiem zwiększają ten przedział o dodatkowe 100 tysięcy złotych. Co ważne, bezpieczny kredyt 2% jest aktywny w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego oraz pierwotnego i nie nanosi progów cen za metr kwadratowy mieszkania.
2. Znajdź właściwą lokalizację
Następnym elementem koncepcji jest określenie idealnego miejsca zamieszkania. Ta analiza powinna zatem uwzględniać elementarne punkty na mapie Łodzi, w tym miejsca wykonywanej pracy lub studiów, interesujących miejsc, sklepów, parków, obiektów sportowych lub kulturalnych.
Inny kontekst nawiązuje również do infrastruktury oraz komunikacji. Jest to bowiem jeden z podstawowych czynników wpływających na komfort życia. Jakie regiony miasta zasługują na wyróżnienie?
Chociaż oficjalne rozróżnienie administracyjne Delegatur Urzędu Miasta Łodzi nie funkcjonuje już od ponad 10 lat, umowne dzielnice pomogą w określeniu samych pozycji. Teofilów-Wielkopolska – ten sektor doceniany jest ze względu na bardzo nowoczesny charakter inwestycji, a zarazem stały kontakt z przyrodą oraz udogodnienia dedykowane aktywnościom na świeżym powietrzu.
Stare Polesie, czyli kolejna propozycja, zostaje poddane systematycznej renowacji. Swój dom znajdą tutaj osoby, które fascynują się historią i perypetiami Łodzi, a jednocześnie pragną bezpośredniego sąsiedztwa z centrum miasta. Ostatnią ofertą są Bałuty – niegdyś otoczone złą sławą, dzisiaj oferują mnogość kompleksów usługowych, sklepów, terenów zieleni oraz placówek edukacyjnych!
3. Szukaj ofert
To prowadzi do trzeciej już fazy, czyli aktywnego sprawdzania dostępnych opcji, na przykład pod adresem: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/lodz/. Jest to bardzo ważny składnik całego toku, który wymaga błyskawicznej reakcji.
Wcześniejsze informacje udowadniają bowiem, że zainteresowanie najlepszymi lokalizacjami jest spore, a może być jeszcze większe. Według prognoz specjalistów lista powstających projektów ma być znacznie ograniczona, nawet o kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy, w porównaniu do rekordowego okresu.
4. Oceniaj i klasyfikuj
W osiągnięciu wcześniejszego punktu może pomóc stworzenie specjalnej listy standardów danej lokalizacji. Początkowa identyfikacja realnych potrzeb pozwoli na oszacowanie tych najważniejszych aspektów nowej inwestycji.
Wówczas wizyty lokalne umożliwią sporządzenie bardzo intuicyjnego i wartościowego katalogu, a następnie wyłonienie zwycięskiej nieruchomości. Warto zatem zwrócić uwagę na składniki gwarantujące pełną satysfakcję z dokonanego zakupu.
5. Dbaj o szczegóły, finalizuj i ciesz się mieszkaniem!
Końcowy akt procedury także powinien nawiązywać do sporej troski o detale transakcji. Rozmowa z agentem nieruchomości lub samym właścicielem powinna poruszać kwestie ceny, warunków zakupu, ale także dokumentacji. Dana nieruchomość musi zostać poddana rzetelnemu sprawdzeniu w kontekście historii lub ewentualnych obciążeń.