Inwestycje w komfort jazdy tramwajem w Łodzi – nowe trasy i niskopodłogowe pojazdy

Miasto Łódź nie skupia się jedynie na modernizacji istniejących torowisk, ale planuje również zakup całkiem nowych tramwajów niskopodłogowych. Przełoży się to na zdecydowanie wyższy komfort przemieszczania się mieszkańców korzystających z usług MPK Łódź. Zapowiedziano, że tych nowoczesnych pojazdów będzie aż 30!

W ostatnim okresie udało się otworzyć kilka nowatorskich tras dla tramwajów, takich jak Bulwary Północne, ulica Legionów czy aleja Śmigłego-Rydza. Ale to dopiero początek! Do 2027 roku przewiduje się wykonanie remontów wszystkich łódzkich torowisk, które tego wymagają.

Poza tym, władze miasta mają zamiar zainwestować w kompletnie nowe tramwaje. W najbliższych tygodniach planowane jest ogłoszenie przetargu na dostarczenie do 30 świeżych, niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów (przetarg zostanie podzielony na dwie części – 15 tramwajów na zadanie podstawowe i kolejne 15 na zadanie dodatkowe). Sfinansowanie ich zakupu będzie możliwe dzięki dofinansowaniu z konkursu, który ma wkrótce ogłosić Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Łódź jest już przygotowana na ten krok – niezbędna dokumentacja jest gotowa, co pozwoli na szybkie złożenie wniosku.

Nowoczesne tramwaje mają pojawić się na łódzkich szynach w 2026 roku. To idealny moment, ponieważ wtedy wiele nowych tras będzie już gotowych do obsługi. Miasto chciałoby, aby niskopodłogowe pojazdy kursowały praktycznie na każdej linii.