Historia odkryta na nowo: Odsłonięte piwnice i posadzki ukazują wygląd oryginalnego dworca Łódź Kaliska

Podczas procesu modernizacji Dworca Łódź Kaliska, specjaliści natknęli się na zachowane fragmenty struktury pierwotnego budynku z okresu 1900-1902. Odkopano niezwykłe ślady architektoniczne, takie jak piwnice i posadzki, które były częścią tej secesyjnej konstrukcji, zaprojektowanej przez Czesława Domaniewskiego.

Przyglądając się bliżej tym niespodziewanym znaleziskom, pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków doszli do wniosku, że istnieje możliwość odtworzenia całego konturu pierwotnej konstrukcji. Wskazuje na to fakt, że obecny budynek dworca, otwarty dla publiczności w 1994 roku, został umiejscowiony na południe od pierwotnej lokalizacji. Zachowały się ceramiczne i lastryko posadzki dawnej kondygnacji parteru oraz część pomieszczeń.

Podziemne obszary odsłoniły dodatkowe artefakty historyczne. W piwnicach odkryto stalowe drzwi gazoodporne, prawdopodobnie instalowane podczas II wojny światowej, kiedy te przestrzenie zostały zaadaptowane na schrony.

Kolejnym krokiem dla specjalistów z Urzędu Ochrony Zabytków będzie przeprowadzenie szczegółowej inwentaryzacji i opisu odkrytych pomieszczeń. Chociaż nie jest jeszcze jasne, czy te odkrycia wpłyną na plany budowy nowego budynku Dworca Łódź Kaliska, na pewno dodały one głębi do zrozumienia jego historycznego kontekstu.