Geodeta z Łodzi aresztowany przez CBA za nielegalną sprzedaż bazy danych obejmującej do 200 tysięcy nieruchomości

Na celownik Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) dostał się pracownik Łódzkiego Ośrodka Geodezji, podejrzany o nielegalne gromadzenie i odsprzedawanie informacji dotyczących łódzkich nieruchomości. Mężczyzna został aresztowany, a służby podkreślają, że śledztwo jest w toku i ciągle rozwija się jego stan faktyczny.

Pracownik Łódzkiego Ośrodka Geodezji został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Z danych zgromadzonych podczas prowadzonego przez Biuro śledztwa, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi, wynika, że w okresie 2021-2023 urzędnik ten nielegalnie zdobywał i przekazywał między innymi firmom nieruchomościowym numery ksiąg wieczystych, działek i adresy nieruchomości ze wszystkich obrębów geodezyjnych w Łodzi. Szacuje się, że baza danych mogła zawierać do 200 tysięcy wpisów.

Zarzuty postawione mężczyźnie dotyczą przyjęcia korzyści majątkowej w powiązaniu z wykonywaniem funkcji publicznej. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Łodzi, Sąd Rejonowy Łódź-Śródmieście podjął decyzję o aresztowaniu geodety.

Zdaniem CBA, podejrzany sprzedawał skradzione z bazy informacje m.in. przedsiębiorstwom działającym w sektorze nieruchomości. Mężczyzna wystawiał również nielegalne wypisy z rejestru nieruchomości, otrzymując w zamian korzyści majątkowe i różnego rodzaju gratyfikacje, takie jak alkohol czy karty podarunkowe.