Gdzie szukać pracy w Łodzi? Przegląd ofert

Łódź to miasto ogromnych możliwości – zarówno dla uczniów i studentów, planujących rozwój swojej kariery, jak i dla osób będących już na rynku pracy, poszukujących nowych opcji. Głównymi wyznacznikami lokalnego rynku pracy są dosyć niskie bezrobocie oraz brak zawodów nadwyżkowych. Chcesz mieć pewność zatrudnienia i wieść wygodne, spokojne, satysfakcjonujące życie? Mieszkaj i pracuj w Łodzi! Sprawdź, w jakich zawodach warto się kształcić i gdzie szukać najlepszych ofert.

Praca w Łodzi – co oferuje rynek?

 

Poziom bezrobocia w Polsce na koniec 2023 r. wynosi 5%. Na tym tle woj. łódzkie wypada całkiem dobrze z bezrobociem na poziomie 5,3%. W samym mieście jest jeszcze lepiej – stopa bezrobocia w Łodzi wynosi 4,4%.

 

Dobrą informacją jest również nieobecność w mieście zawodów deficytowych. Panuje względna równowaga, co oznacza, że szkoły ponadpodstawowe i wyższe dostarczają podobnej liczby kandydatów na dane stanowiska, jakiej wymagają pracodawcy. Istnieje natomiast ponad 20 zawodów deficytowych – poszukiwanie pracy jest w tym przypadku łatwe, można też liczyć na dobre zarobki.

 

Główną przyczyną dobrej sytuacji na rynku pracy w Łodzi jest spora ilość szkół wyższych, których mury każdego roku opuszczają świetnie wykwalifikowani absolwenci, stanowiący cenny nabytek dla pracodawców. Za rozwój sektora TSL odpowiada z kolei korzystne położenie Łodzi na mapie Polski i Europy Środkowej.

 

Praca Łódź – w jakich zawodach łatwo znaleźć dobre oferty?

 

Najłatwiej pracę w Łodzi znajdą przedstawiciele zawodów deficytowych, w tym szczególnie skrajnie deficytowych. Do tych ostatnich należą profesje pielęgniarki i położnej – osoby posiadające odpowiednie uprawnienia mogą nie tylko przebierać w ofertach, ale też dyktować warunki płacowe.

 

Deficyt dotyczy jednak ponad 20 obszarów. Zdobycie wykształcenia w jednym z nich gwarantuje dobrze płatną pracę w Łodzi na lata. W mieście potrzeba kierowców autobusów i samochodów ciężarowych, nauczycieli przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących, księgowych, psychologów i maszynistów.

 

Problemów ze znalezieniem ofert nie będą mieli również robotnicy niewykwalifikowani, na których czekają wakaty na magazynach, w firmach produkcyjnych, a także w ochronie fizycznej obiektów.

 

Zatrudnienie Łódź – na jakie warunki finansowe można liczyć?

 

Zarobki w Łodzi są oczywiście uzależnione od zajmowanego stanowiska, od posiadanego wykształcenia i doświadczenia, ale także od indywidualnej polityki płacowej każdej firmy. Warto przy tym zauważyć, że średnie wynagrodzenie w Łodzi nie osiąga poziomu krajowego – dla całej Polski wskaźnik ten wynosił w ostatnim kwartale 2023 r. 7.194,95 zł brutto. W samej Łodzi przeciętne wynagrodzenie za ten sam okres to 6.944,20 zł a dla województwa jeszcze nieco niżej – 6.845,61 zł. Największym problemem nie jest więc znalezienie pracy jako takiej, ale dobrze płatnej pracy.

 

Ponownie warto zwrócić uwagę na zawody deficytowe – to w nich zarobki są najwyższe, z uwagi na brak pracowników. Na satysfakcjonujące sumy mogą jednak liczyć specjaliści w wielu dziedzinach (m.in. w IT, logistyce, ochronie zdrowia, edukacji czy handlu).

 

Oferty pracy Łódź – gdzie ich szukać?

 

Pracę w Łodzi najwygodniej znaleźć za pośrednictwem portalu GoWork. Codziennie publikowane są tutaj nowe oferty z wielu dziedzin, z wszystkich dzielnic miasta.

 

Dla wygody użytkowników zaprojektowano intuicyjne filtry, pozwalające na zawężenie ilości wyświetlanych ogłoszeń.  GoWork.pl oferuje też możliwość oceniania łódzkich pracodawców przez pracowników i stanowi cenne źródło informacji o firmie.