Już 1. października rusza kolejne głosowanie w sprawie Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. To już 9. edycja głosowania, w którym Łodzianie mogą decydować, jakie projekty zostaną dofinansowane przez Urząd Miasta. W tym roku będzie można wybierać spośród 717 projektów. To ostatni etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, do którego trafiły pozytywnie zaopiniowane zgłoszenia.
Łódzki Budżet Obywatelski
Już teraz mieszkańcy Łodzi mogą przeglądać zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego projekty i postanowić, na które z nich będą chcieli oddać swój głos. Samo głosowanie ruszy w piątek, 1. października. W tym roku po raz kolejny swoje głosy będzie można oddać na dwa sposoby – tradycyjnie i przez Internet. Głosowanie tradycyjne (za pomocą specjalnej karty) potrwa do 15. października. Kartę należy wypełnić i zanieść ją do punktu głosowania. Musimy pamiętać, że zagłosować możemy tylko raz, na jeden wybrany przez siebie sposób. Do dyspozycji, każdy mieszkaniec Łodzi ma 5 głosów na projekty z maksymalnie dwóch wybranych przez siebie osiedli oraz 5 głosów na projekty ogólnomiejskie. W przypadku głosowania przez Internet, głosy można oddawać aż do 29. października. Tutaj wypełniamy karty przez stronę internetową, a następnie podajemy swój numer telefonu, na który dostajemy kod weryfikacyjny. Co ważne, na każdy z 5 głosów na zadania osiedlowe i każdy z 5 głosów na zadania ponadosiedlowe przychodzą osobne kody. Istotną informacją jest to, że w Budżecie Obywatelskim może zagłosować każdy mieszkaniec Łodzi, nawet jeśli nie jest tu zameldowany. W tym roku Łódź przeznacza 5.5 miliona złotych na realizację zadań ponadosiedlowych oraz 20,5 miliona złotych na zadania osiedlowe.
Projekty zgłoszone do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego
Nie wszystkie projekty, które zostały zgłoszone do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego przeszły do dalszego głosowania dla mieszkańców. Każdy projekt, który został zgłoszony, najpierw musi być zaopiniowany przez magistrat i Radę Miasta. W tym roku zgłoszono 1097 projektów, a do dalszego etapu, czyli głosowania mieszkańców przeszło ich 717. Projekty osiedlowe podzielone są na 5 stref – Bałuty, Górną, Polesie, Śródmieście i Widzew. Tu zgłoszone projekty dotyczą spraw typowo osiedlowych. Znajdziemy wśród nich projekty skupiające się na szkołach, bibliotekach, parkach, skwerach oraz remontach dróg. Dzięki tym projektom osiedla mogą zyskać nowe place zabaw, ścieżki rowerowe, oświetlenie, dodatkowe kosze na śmieci i wiele tym podobnych rzeczy. W przypadku zadań ponadosiedlowych projekty będą ułatwiać i uprzyjemniać życie mieszkańcom całej Łodzi. Wśród nich znajdziemy projekty dotyczące np. zakupu ogólnodostępnych defibrylatorów, remontów największych parków w Łodzi, głównych ulic. Nie zabrakło wśród nich również projektów dotyczących ochrony środowiska.
Wszystkie projekty podzielone są na kategorie:
- Tereny zielone i ochrona środowiska.
- Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo.
- Zdrowie i pomoc społeczna.
- Kultura i dziedzictwo.
- Sport i rekreacja.
- Edukacja, dzieci i młodzież.
- Infrastruktura drogowa i komunikacja.
Warto pamiętać o tym, że oddając swoje głosy w Łódzkim Budżecie Obywatelskim możemy mieć realny wpływ na to jak zmienia się nasze miasto.