5 rzeczy, które wpływają na cenę laptopa

Ceny dostępnych obecnie na rynku laptopów wahają się w przedziale od dwóch do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Związane jest to przede wszystkim z ogromnym zróżnicowaniem podzespołów w poszczególnych modelach. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, niektóre z nich są odczuwalnie droższe, czego najlepszym przykładem są procesory i karty graficzne. W przypadku stacjonarnych stacji roboczych zdecydowaną większość podzespołów bez problemu wymienić można na lepszy czy bardziej wydajny model. Niestety w przypadku laptopów nie zawsze jest to możliwe. W jakie podzespoły warto zainwestować? Na których częściach można oszczędzić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym zestawieniu 5 najbardziej wpływowych z perspektywy ceny laptopa czynników.

1. GPU (Graphics Processing Unit) – Karta graficzna

W przypadku nowoczesnych laptopów wyposażonych w dwie karty graficzne (zintegrowana i dedykowana) cena wzrosnąć może nawet o kilka tysięcy złotych. Doskonałym przykładem są tu laptopy dla graczy, ponieważ to właśnie w ich przypadku najszybciej potrzebny będzie wydajniejszy model karty. Ze względu na ograniczoną rozmiarem i kształtem obudowy przestrzeń wymiana starej karty graficznej na nowszą jest niezwykle skomplikowana i niezbyt opłacalna. Jeżeli chodzi o gamingowe laptopy ceny sprzętu uwarunkowane są w dużej mierze wydajnością dedykowanych kart graficznych. Z tego też powodu biznesowe odpowiedniki wyposażone jedynie w zintegrowane GPU są odczuwalnie tańsze.

2. CPU (Central Processing Unit) – Procesor

Podobnie jak w przypadku kart graficznych nie da się łatwo wymienić procesora na nowszy czy wydajniejszy model. We wszystkich laptopach jest on na stałe zamocowany do płyty głównej, która nie została zaprojektowana z myślą o modyfikacjach. W trakcie eksploatacji trzeba liczyć się wprawdzie z koniecznością wymiany pasty pod procesorem, ale w porównaniu do lutowania próżniowego czy drukowania obwodów PCB nie jest to nic trudnego.

3. Ekran

Przy zakupie laptopa niezależnie od jego przeznaczenia nie warto oszczędzać na ekranie. Oczywiście im mniejszy ekran, tym tańszy jest dany model, ale w praktyce przyczynić się to może to odczuwalnego pogorszenia komfortu użytkowania sprzętu. Jedynym wyjątkiem są tu laptopy, które docelowo służyć mają jedynie jako mózg projektora albo większego ekranu.

4. Pamięć RAM

Niska na pierwszy rzut oka liczba pamięci RAM nie powinna w żaden sposób odstraszać od zakupu danego sprzętu. W przeciwieństwie do wszystkich powyższych podzespołów, kości z dodatkową pamięcią można bez trudu wymienić. Dodatkową zaletą związaną z rozszerzeniem pamięci RAM po kilku latach użytkowania jest odczuwalnie niższa cena kości. Nieustający rozwój technologii sprawia w tym przypadku, iż po dwóch latach w tej samej cenie kupić można kilkukrotnie bardziej wydajne podzespoły.

5. Dysk twardy

W kwestii takiej jak laptopy ceny dysków twardych zmieniają się niemalże dokładnie tak samo, jak w przypadku kości pamięci RAM. Mając jednak na uwadze wymagania sprzętowe najpopularniejszych obecnie wariantów systemów operacyjnych, najlepiej postawić na dysk typu SSD, który jest znacznie szybszy od starszych modeli HDD. W przypadku problemów z niewystarczającą ilością pamięci można zawsze dokupić zewnętrzny dysk lub skorzystać z oferowanych online chmur pamięci.