Zakończenie procesu odnawiania historycznego osiedla przemysłowo-mieszkaniowego w Łodzi

Zbliżamy się do finalizacji procesu renowacji jednego z najbardziej charakterystycznych obszarów Łodzi, dawnej enklawy przemysłowo-mieszkaniowej znanej jako Księży Młyn. W tym miejscu, które stanowi unikalne świadectwo ery Karola Scheiblera, specjaliści w dziedzinie konserwacji budynków pracują nad odświeżeniem ostatnich nieruchomości.

Prace, których głównym celem jest wykończenie budynków, są nadal prowadzone na ulicach Fabrycznej 19 i 19A, Przędzalnianej 53, 55, 65 i 59 oraz Księży Młyn 7 i 11. Pod tym ostatnim adresem już niedługo otworzy swoje drzwi restauracja pod patronatem lokalnego restauratora.

Rewitalizacja całego osiedla ma zostać zakończona do końca bieżącego roku. W wyniku tych działań odrestaurowanych zostanie w sumie 47 obiektów, począwszy od famuł – starych domów dla pracowników fabryki, które są gruntownie remontowane od fundamentów po dachy, włącznie z ich podwórzami, po budynki gospodarcze oraz lokale komercyjne i gastronomiczne.

Dodatkowo planuje się renowację także kultowego szlabanu. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i zwiedzających Księży Młyn, planowane jest instalowanie kamer monitoringu miejskiego, którym będzie zarządzać Straż Miejska w Łodzi. Rozpoczęła się również budowa ścieżki dla rowerzystów.

Aktualnie prace skupiają się na odcinku prowadzącym od ul. Przędzalnianej do al. Śmigłego-Rydza. W ramach tego projektu zaplanowano stworzenie przejazdu dla rowerzystów i przejść dla pieszych przez ulicę Przędzalnianą, nowe chodniki będą wyłożone, pojawią się ławki oraz kosze na odpady. Nowe lampy doświetlą trasę rowerową. Poinformowali o tym przedstawiciele Urzędu Miasta Łódź.