Transformacja historycznej zajezdni tramwajowej w Łodzi w nowoczesny Zakład Techniki

Jedna z najstarszych zajezdni tramwajowych w Łodzi, mieszcząca się na Helenówku i mająca ponad 100 lat, zostanie gruntownie przekształcona. Jej przeznaczeniem ma być nowoczesny Zakład Techniki, który będzie stanowił miejsce naprawy i modernizacji łódzkich tramwajów. Projekt ten będzie kosztować 129 milionów złotych i jego realizacja potrwa dwa lata.

Zajezdnia Helenówek, zlokalizowana przy ulicy Zgierskiej, rozpoczęła swoją działalność w 1922 roku jako główna zajezdnia dla Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych. Jednak w 2012 roku decyzją władz miejskich, obiekt został zamknięty ze względu na zły stan techniczny budynku.

Po dekadzie od zamknięcia, teren zajezdni wraz z jej historycznymi elementami – które są pod ochroną konserwatora zabytków – zostaną poddane gruntownej renowacji. Po dwuletnim okresie remontu, planowane jest przeniesienie do niej Zakładu Techniki należącego do MPK-Łódź, który aktualnie znajduje się przy ulicy Tramwajowej. To właśnie tam będą naprawiane oraz modernizowane łódzkie tramwaje. Ponadto, w zakładzie będą produkowane części i podzespoły niezbędne do utrzymania sprawnego funkcjonowania taboru.