Tragiczny karambol na autostradzie A1 – zamknięcie szosy i akcja ratunkowa

W porannej niedzieli, 13 sierpnia 2023 roku, na autostradzie A1 w pobliżu Swarożyna i Pelplina doszło do poważnego zdarzenia drogowego. Karambol, z udziałem czterech samochodów osobowych i jednego motocykla, spowodował urazy u trzech osób. Konieczne było nawet lądowanie śmigłowca ratowniczego na miejscu zdarzenia. Pojazdy poruszające się w kierunku Łodzi musiały zmierzyć się z wyłączeniem pasów ruchu aż do godziny 13.

Dopiero po godzinie 13, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przekazała informacje o zakończeniu utrudnień w ruchu na pasach prowadzących w kierunku Łodzi na autostradzie A1 w rejonie Brzeźna Wielkiego. Dotychczasowy ruch był wstrzymany na odcinku między stacjami paliw (SPO) Swarożyn i Pelplin, co oficjalnie potwierdzono w specjalnym komunikacie.

Sytuacja była wynikiem kolizji, która miała miejsce na 30 kilometrze autostrady A1 w pobliżu Brzeźna Wielkiego (powiat starogardzki), na pasach prowadzących do Łodzi. Czas nagłego zdarzenia to godzina 10:23. Na miejsce natychmiastowo przybyło pięć zastępów straży pożarnej, a śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został skierowany na miejsce zdarzenia. Policja nadal bada przyczyny oraz szczegółowy przebieg tego tragicznego zdarzenia.