Plenerowa ekspozycja poświęcona księdzu Jerzemu Popiełuszce odbywa się na placu katedralnym Jana Pawła II w Łodzi

W łódzkim miejscu kultu, na placu katedralnym Jana Pawła II, można zobaczyć wystawę plenerową pod tytułem „Zło dobrem zwyciężaj. Ksiądz Jerzy Popiełuszko na Wybrzeżu Gdańskim”. Możliwość zwiedzania ekspozycji udostępniono publiczności w sobotę, dokładnie w dniu upamiętniającym 40. rocznicę tragicznej śmierci kapelana Solidarności.

Na wystawie prezentuje się 15 plansz o dużych rozmiarach, które przygotowane zostały przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) w Gdańsku. Na planszach zobaczyć można m.in. opowieść o śladowaniu obecności księdza Popiełuszki w takich miejscach jak Gdańsk, Gdynia, Dębki oraz Półwysep Helski.

Narracja IPN podkreśla, że większość pobytów duchownego miała miejsce w kontekście decyzji, którą ks. Jerzy podjął w sierpniu 1980 roku. Wtedy to ksiądz Popiełuszko zdecydował się na posługę kapłańską w strajkującej Hucie Warszawa. Od tego momentu stał się on duchowym przewodnikiem Solidarności, a między innymi towarzyszył hutnikom podczas uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci Poległych Stoczniowców z 1970 roku w Gdańsku. Te momenty historyczne są uwiecznione na zdjęciach pokazywanych na wystawie.

Podczas pierwszej rocznicy strajków sierpniowych z 1980 roku, ks. Jerzy raz jeszcze pojawił się z delegacją warszawskich robotników pod monumentem przy drugiej bramie Stoczni Gdańskiej oraz w Gdyni, gdzie złożył kwiaty na pomniku upamiętniającym Ofiary Grudnia 1970 roku. Tej samej doby odwiedził również Westerplatte oraz po raz pierwszy, lecz nie ostatni, jak później miało się okazać – odprawił mszę świętą w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego, mimo bycia prześladowanym przez Służbę Bezpieczeństwa, ksiądz Popiełuszko wielokrotnie odwiedzał kościół św. Brygidy, gdzie głosząc naukę o Zmartwychwstałym Chrystusie, przynosił nadzieję mieszkańcom Trójmiasta w trudnych i pełnych zwątpienia czasach” – zaznaczono.