Nowatorska inicjatywa Orientarium Zoo Łódź i partnerów na rzecz ochrony żółwia błotnego na Ziemi Łódzkiej

Orientarium Zoo Łódź, współdziałając z partnerami, wprowadza innowacyjny projekt mający na celu przywrócenie populacji żółwia błotnego do ekosystemu Ziemi Łódzkiej. Żółw błotny, jako jedyny reprezentant gatunku żółwi obecny naturalnie w Polsce, jest zarazem najrzadziej napotykanym rodzimym gadem. Jego ochrona rozpoczęła się już w 1935 roku, kiedy to został objęty ścisłą ochroną i dostał się na listę Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek bardzo zagrożony wyginięciem.

Żaden ze szczególnie chronionych żółwi należących do polskiej linii genetycznej nie zostaje odnotowany na terenie województwa łódzkiego od lat 90. XX wieku. W konsekwencji, gatunek ten uznano tutaj za wymarły.

Dlatego też Orientarium Zoo Łódź, angażując się w działania na rzecz ocalenia zagrożonych gatunków, podjęło koordynację programu mającego na celu wprowadzenie żółwia błotnego do naturalnego środowiska Ziemi Łódzkiej, jak mówi Magdalena Janiszewska, koordynator projektu z Orientarium Zoo Łódź. Na przełomie września i października pracownicy zoo oraz reprezentanci Uniwersytetu Łódzkiego sprowadzili z Poleskiego Parku Narodowego pierwszą grupę tegorocznych żółwi, które wykluły się z jaj tam znalezionych.

W planach jest pozyskanie łącznie 150 żółwi w ciągu najbliższych trzech lat. Młode żółwie będą miały możliwość rozwoju w specjalnej wolierze znajdującej się na terenie zoo, gdzie będą mogły doświadczyć warunków środowiskowych takich jak zmienne temperatury wody i otoczenia czy naturalne promieniowanie UVB. Jedyną różnicą w stosunku do naturalnego habitat będzie brak drapieżników. W takich warunkach żółwie dorosną do wielkości umożliwiającej bezpieczne zwolnienie ich z „domu tymczasowego” do wyznaczonych miejsc w województwie łódzkim, dodaje pani Magdalena.