Magazyn energii – opłacalność, dofinansowania i zalety.

Fotowoltaika to temat, który stał się ostatnio znowu mocno popularny. Coraz więcej mieszkańców miasta Łódź decyduje się na panele słoneczne i jest ku temu kilka ważnych powodów, jednak o samych magazynach energii wielu z nas dalej nie wie zbyt wiele. Czym jest magazyn energii, jakie są jego zalety i czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Magazyn energii- czym jest i jak działa?

Magazyny energii to tak zwane akumulatory do fotowoltaiki które pozwalają nam magazynować nadwyżki energii wytwarzane przez nasze panele słoneczne, dzięki czemu w sytuacji, gdy nie produkują one energii, nasze gospodarstwo wciąż może korzystać z prądu wytworzonego przez nasze panele za dnia. W słoneczne dni, kiedy nasze panele słoneczne produkują nadwyżkę energii, magazynujemy ją w bateriach. Dzięki temu, kiedy nie ma słońca, możemy czerpać energię z baterii które służą do przechowywania energii elektrycznej i umożliwiają jej późniejsze wykorzystanie np. w nocy.

Magazyn energii fotowoltaicznej to rozwiązanie, które pozwala na przechowywanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne. Energia ta może być wykorzystana w momencie, gdy nie ma dostępu do sieci elektrycznej lub gdy jest ona droższa. Rozwiązanie to jest coraz popularniejsze ze względu na opłacalność i dofinansowania które można uzyskać.

Czy magazyn energii się opłaca?

Magazyny energii fotowoltaicznej mogą być instalowane zarówno w przedsiębiorstwach, jak i w gospodarstwach domowych. Są one wykorzystywane do przechowywania energii elektrycznej wytwarzanej przez instalacje fotowoltaiczne. Magazynowanie energii fotowoltaicznej jest coraz bardziej popularne, a to ze względu na wiele korzyści, jakie ono niesie. Głównymi zaletami są:

– zwiększenie wydajności: magazynowanie energii sprawia, że system PV jest bardziej wydajny, ponieważ można go wykorzystywać wtedy, kiedy jest to najbardziej efektywne, np. wieczorem;

– zmniejszenie kosztów: magazynowanie energii fotowoltaicznej pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z systemem PV. Dzięki temu można uzyskać większą rentowność inwestycji;

– poprawa stabilności sieci: magazynowanie energii fotowoltaicznej wytworzonej przez nasze panele słoneczne jest bardzo przydatne w przypadku niestabilnych sieci elektrycznych. Dzięki temu możliwe jest lepsze wykorzystanie systemu PV i uniknięcie przerw w dostawach energii.

Fotowoltaika i magazyn energii- dofinansowania

Fotowoltaika i panele słoneczne to świetna inwestycja, która może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, możesz zmniejszyć swoje rachunki za energię, ponieważ będziesz wykorzystywać energię słoneczną do ogrzewania i oświetlania swojego domu. Po drugie, magazyn energii pozwoli Ci utrzymać stały dopływ energii nawet w czasie awarii. Ponadto, dofinansowania i ulgi podatkowe mogą pomóc Ci zwrócić inwestycję w panele słoneczne w krótkim czasie.

W Polsce istnieje wiele programów dofinansowania dla magazynów energii fotowoltaicznej. Największym i najbardziej popularnym jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko „Mój Prąd 4.0”, dzięki któremu w 2022 roku można uzyskać aż do 7,5 tys. zł brutto. Decydując się na firmę, która będzie instalowała nasze panele fotowoltaiczne, dobrze by było postawić na taką, która tak jak np. fotowoltaika łódź chętnie pomoże nam uzupełnić wszelkie niezbędne formalności do uzyskania tego dofinansowania.