Lotnisko w Łodzi odzyskuje dynamikę po pandemii: rekordowa liczba pasażerów w 2023 roku

W 2023, Łódzki Port Lotniczy odnotował imponujący wzrost liczby obsługiwanych pasażerów. Zanotowano łącznie 356 878 odprawionych osób, co oznacza wzrost o niemal 100% w porównaniu do poprzedniego roku. Ten znaczny skok dowodzi, że lotnisko w Łodzi nie tylko zdołało zrekompensować straty wynikłe z globalnej pandemii, ale również przekroczyło statystyki odnotowane przed ostatnią dekadą.

Łódzki Port Lotniczy powrócił do formy po latach ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, które wpłynęły na zmniejszenie ruchu pasażerskiego. Wszystkie lotniska cierpiały na spadek podróżnych w czasach pandemii, szczególnie w latach 2020 i 2021, które nie mogą być uważane za reprezentatywne dla normalnego funkcjonowania lotniska. Mimo to, liczba pasażerów w łódzkim porcie lotniczym wzrosła o 48% nawet w porównaniu do roku 2019, który był ostatnim rokiem przed rozpoczęciem pandemii.

Aż 83,3% wszystkich pasażerów korzystało z regularnych połączeń lotniczych do takich miejsc jak Alicante, Bruksela-Charleroi, Dublin, Londyn-Luton, Londyn-Stansted czy Mediolan-Bergamo. Wśród docelowych lokalizacji znalazły się też nowe kierunki, które zadebiutowały jesienią 2023 roku – Malaga i East Midlands.

Reszta pasażerów, stanowiąca 16,6%, korzystała z połączeń czarterowych organizowanych przez biura podróży. W poprzednim roku te loty oferowały podróże do Bułgarii, Turcji oraz na trzy greckie wyspy: Kretę, Rodos i Zakintos.

Na 2024 rok Port Lotniczy w Łodzi postawił sobie wyjątkowo ambitny cel – chce obsłużyć pół miliona pasażerów. Jeśli uda się to osiągnąć, będzie to największy sukces w historii tego lotniska.