Grzegorz Ryś, nowy kardynał Diecezji Łódzkiej

Papież Franciszek w niedzielne popołudnie ogłosił nazwiska nowo mianowanych kardynałów. W ich gronie znalazł się Arcybiskup Grzegorz Ryś, obecny metropolita łódzki. Jest to dla niego wielkie wyróżnienie i zaszczyt, ponieważ 30 września w Watykanie będzie miał miejsce ceremonia wręczenia insygniów kardynalskich przez Ojca Świętego.

Po otrzymaniu tych insygniów, Arcybiskup Ryś zdobędzie wpływ na przyszłość Kościoła katolickiego poprzez możliwość udziału w konklawe – wyborach nowego papieża. Co więcej, sam Grzegorz Ryś ma szansę zostać wybrany na to prestiżowe stanowisko.

To historyczne wydarzenie dla Diecezji Łódzkiej, gdyż jest to pierwszy raz w jej stuletniej historii, kiedy to jej arcybiskup i metropolita zostaje wyniesiony do godności kardynalskiej. Arcybiskup Ryś jest drugim kardynałem w Archidiecezji Łódzkiej, po księdzu Konradzie Krajewskim – jałmużniku papieskim, który również pochodzi z Łodzi.

Wśród siedemnastu nominowanych duchownych na stanowisko kardynała, których wiek nie przekracza 80 lat, znalazł się także Grzegorz Ryś. To oznacza, że będą oni uprawnieni do udziału w konklawe. Natomiast pozostała trójka nominatów, pomimo swojego doświadczenia i zasług dla Kościoła, ze względu na wiek powyżej 80 lat nie będzie mogła brać udziału w wyborach Ojca Świętego.

Tymczasem wiadomość o nominacji Arcybiskupa Rysia spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony prezydenta Polski. „Ważny dzień dla Kościoła w Polsce. Ojciec Święty Franciszek ogłosił dziś nominację kardynalską dla JE Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Serdecznie gratulacje i najlepsze życzenia dla Jego Eminencji!” – napisał na Twitterze Andrzej Duda.