Łódź to miasto perspektyw, zmieniające swoje oblicze w dynamicznym tempie i przyciągające rocznie tysiące nowych mieszkańców. O zaletach Łodzi można mówić długo, jednak malownicze parki miejskie, niesamowite zabytki architektury przemysłowej i różnorodna oferta kulturalno-rozrywkowa to dość utarte i najczęściej powtarzane atuty miasta. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat Łodzi, by zdecydować, czy to dobre miejsce do życia i osiedlenia się tu na dłużej.
Mieszkania w Łodzi — dogodna lokalizacja miasta
Mimo iż Łódź zlokalizowana jest dosłownie w sercu Polski, to jeszcze do niedawna ten potencjał nie był do końca wykorzystywany ze względu na słabo rozwiniętą infrastrukturę drogową. Zmieniło się to w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Niewielka odległość od skrzyżowania głównych autostrad — A1 i A2 oraz drogi ekspresowe S8 i S14 i krajowe DK14 i DK72 gwarantują dobre połączenie z innymi, największymi miastami w kraju, do których można dojechać już w 2-3 godziny. To ogromne ułatwienie nie tylko dla mieszkańców, ale również zachęta dla biznesu. Nie bez powodu Łódź pozostaje lokalnym liderem transportu oraz logistyki i należy do największych rynków magazynowych w Polsce, współpracując już nawet z Chinami, dzięki połączeniu kolejowemu cargo. O zaletach takiej sytuacji nie trzeba nikogo przekonywać — tysiące miejsc pracy są motorem napędowym rozwoju regionu.
Dworzec Łódź Fabryczna i Nowe Centrum Łodzi
Dla wszystkich łodzian dobrą wiadomością była przebudowa i w końcu otwarcie dworca Łódź Fabryczna. W jednym miejscu zintegrowano komunikację kolejową, autobusową oraz miejską, a także zmodernizowano linię kolejową do Warszawy, dzięki czemu podróż do stolicy zajmuje teraz niewiele ponad godzinę. Takie udogodnienie to nie tylko alternatywa biznesowa, ale i mieszkaniowa, która pozwala na tańsze życie w Łodzi i dojazd do pracy na terenie Warszawy. Co ważne, wokół nowego dworca powstaje atrakcyjna dzielnica — Nowe Centrum Łodzi. Choć po wielu latach nieco zmieniła się koncepcja na funkcjonowanie tej przestrzeni, to trzeba przyznać, że rozkwita tu nowe, miejskie życie. Wyremontowano kompleks elektrociepłowni EC1, który składa się teraz m.in. z Centrum Nauki i Techniki, Ulicy Żywiołów, Planetarium, Centrum Kultury Filmowej, kina i wielu innych atrakcji. Na terenie Nowego Centrum Łodzi powstają też biurowce oraz nowoczesne budynki mieszkalne.
Liczne remonty i rewitalizacja obszarów pofabrycznych
Dzięki programom remontowym i przebudowie dróg oraz przestrzeni publicznych, miasto powoli odzyskuje dawny blask. Dobrym przykładem jest, chociażby słynna ulica Piotrkowska, która zmieniła się w elegancki deptak z restauracjami i sklepami, dzięki czemu przyciąga tłumy i tętni życiem. Rewitalizacja terenów pofabrycznych również zauważalnie wpływa na dobry odbiór miasta, nie tylko wśród przyjezdnych, ale i samych mieszkańców. Co więcej, rosnąca atrakcyjność Łodzi sprawia, że nawet prywatni właściciele kamienic decydują się na remonty swoich budynków. Rewitalizacja obszarowa to jednak nie tylko odnowione obiekty, skwery i ulice — nie mniej ważne są działania społeczne i tworzenie centrów aktywności społecznej, których zadaniem jest realna pomoc i aktywizacja, zarówno starszych, jak i młodszych łodzian.
Tańsze mieszkania w Łodzi
Obecnie mieszkania z rynku pierwotnego w największych polskich aglomeracjach osiągają astronomiczne kwoty. W Łodzi sytuacja wygląda nieco lepiej — to jedno z miast wojewódzkich z najniższymi cenami lokali, dlatego warto zdecydować się tu na kupno mieszkania. Łódź może zaoferować atrakcyjny segment w centrum nierzadko dwa razy tańszy niż 2-pokojowy lokal w Warszawie lub Krakowie. Niższe koszty życia to kolejny powód, który przemawia za osiedleniem się w województwie łódzkim. Gdzie w takim razie można znaleźć nowoczesne mieszkania deweloperskie? Łódź to miasto, w którym obecnie realizowane są różne, atrakcyjne inwestycje w świetnych lokalizacjach.
Na terenie wspomnianego wyżej Nowego Centrum Łodzi Grupa Murapol usytuowała swój najnowszy projekt — Murapol Forum. Deweloper w ostatnich dniach wprowadził do oferty 480 lokali w dwóch 7- i 10-piętrowych budynkach w ramach tej inwestycji. Murapol Forum będzie częścią miejskiej przestrzeni łączącej funkcje mieszkaniowe, kulturalne i komercyjne, jednocześnie zachowując historyczną tkankę oraz pamięć o przemysłowej potędze Łodzi, bo inwestycja powstanie w miejscu dawnej fabryki kapeluszy Hermana Schlee. Projekt dewelopera zakłada zachowanie zabytkowych zabudowań, m.in. pofabrycznego komina.
– Lokalizacja osiedla na terenie Nowego Centrum Łodzi, zaledwie 15 minut spacerem od słynnej ul. Piotrkowskiej, to ogromny atut naszej inwestycji. Przyszli mieszkańcy będą mieli w zasięgu ręki szereg atrakcji w postaci restauracji, knajp, sklepów, a nawet kompleksu EC1 Łódź. Dużą zaletą Murapol Forum będzie również bezpośrednie sąsiedztwo dworca Łódź Fabryczna, a dzięki projektowi „łódzkiego metra” mieszkańcy będą mogli dotrzeć w zaledwie kilka minut na stację Łódź Widzew, Łódź Polesie czy Łódź Kaliska — mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.
Mieszkania w Łodzi — nowocześne i z eko udogodnieniami
W ramach inwestycji nabywcy mają do wyboru 1-, 2-, 3-, 4- i 5-pokojowe mieszkania o metrażach od 25 do 96 m2. Co ważne, na parterach obiektów powstaną też 34 lokale usługowe, które zapewnią mieszkańcom podstawową infrastrukturę handlowo-usługową, a w podziemnych kondygnacjach garaże. Właściciele mieszkań na parterach będą mieli do dyspozycji tarasy z zielonymi ogródkami o powierzchni nawet 97 m2, a do lokali na piętrach przynależeć będą przestronne balkony, loggie lub tarasy o powierzchni nawet 52 m2. Prestiż projektu podkreśli też wysoki standard wykończenia części wspólnych w budynkach.
Dużą zaletą inwestycji jest także wdrożony pakiet eco. Mieszkania zostaną wyposażone w standardzie w filtry antysmogowe w nawiewnikach okiennych, a Home Management System umożliwi mieszkańcom korzystanie z najnowocześniejszych technologii smart home. Miłośnicy niskoemisyjnych środków transportu docenią też obecność stacji ładowania aut elektrycznych na terenie osiedla.
Nowe mieszkania — Łódź
Warto dodać, że obecnie Grupa Murapol realizuje w Łodzi jeszcze inne projekty mieszkaniowe. Przy ul. 6 Sierpnia, w wyjątkowym zarówno architektonicznie, jak i historycznie kwartale śródmieścia, powstaje Murapol Agosto. Z kolei Murapol Argentum to nowoczesny projekt realizowany przy ul. Srebrzyńskiej, nieopodal jednego z najważniejszych miejsc na kulturalnej i handlowej mapie Łodzi, słynnej Manufaktury. Przy ul. 1 Maja, na zachodnim skraju Starego Polesia, w pobliżu zielonego kampusu Uniwersytetu Medycznego i największego w mieście Parku na Zdrowiu, rosną mury Murapol Osiedla Faktoria. W ofercie dewelopera znajduje się też Murapol Osiedle Filo, zlokalizowane przy ul. Wołowej i ostatni budynek Murapol Nowej Przędzalni przy ul. W. Wróblewskiego.