Centrum Dialogu im. Marka Edelmana z Łodzi, obchodząc tegoroczną 80. rocznicę zakończenia istnienia Litzmannstadt Getto, rozpoczyna serię wykładów, które mają na celu upamiętnienie i pogłębienie wiedzy o historii tego miejsca. Inicjatorem i organizatorem jest Centrum Dialogu, a prelekcje ruszają już w najbliższy czwartek.
Każdego miesiąca, w murach Centrum Dialogu, odbędzie się spotkanie, podczas którego różni eksperci będą analizować i omawiać szczegóły działania getta utworzonego przez Niemców na terenie Łodzi w 1940 roku. Wygłoszą je specjaliści zajmujący się badaniem kultury i historii łódzkiej społeczności żydowskiej.
Pierwszym wydarzeniem w ramach tego cyklu będzie prelekcja profesor Krystyny Radziszewskiej zatytułowana „+Piszę, żeby się wypłakać+. O tekstach z getta łódzkiego”. Zajmie się ona literaturą powstałą w okresie 1940-1944. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną różne formy literackie – od dzienników, przez opowiadania i wiersze, aż po reportaże i eseje. Wszystkie te utwory zostały napisane w trzech językach: polskim, niemieckim oraz jidysz. Profesor Radziszewska, badaczka z Uniwersytetu Łódzkiego, przybliży słuchaczom sylwetki twórców literatury getta, a także omówi motywy, które pomimo trudnej sytuacji życiowej skłoniły ich do pisania.
Plan spotkań na najbliższe miesiące jest już gotowy. W marcu odbędzie się wykład dr Ewy Wiatr na temat „Życie codzienne w getcie łódzkim”, w kwietniu dr Inka Gadomska wygłosi prelekcję o „Artystach żydowskich” z getta, w maju zaplanowany jest wykład dr Adama Sitarka „Getto łódzkie w statystykach”, natomiast czerwiec przyniesie spotkanie z dr Izabelą Terelą, która omówi „Reprezentacje i upamiętnienia Zagłady w Łodzi”.