Kwestia wad stóp, które nabywane są w okresie dzieciństwa, jest bardzo powszechna i może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości. Z tego względu Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jako część swoich działań prewencyjnych, prowadzi pilotażowy program badań stóp u dzieci. Ten inicjatywa umożliwia przeprowadzanie bezpłatnych badań stóp najmłodszych, bez konieczności posiadania skierowania od lekarza.
Choć wielu z nas może mieć problem z zaakceptowaniem tego faktu, to większość osób ma pewne deformacje stóp. Wyniki badań pokazują, że jedynie 20% dzieci rodzi się z wrodzonymi wadami stóp. Niemniej jednak, proces dorastania często wiąże się z nabywaniem różnych deformacji. W krajach o wysokim stopniu uprzemysłowienia odnotowuje się, że od 80 do 90% dorosłych ma co najmniej jedną wadę stopy.
Badania przesiewowe stóp, które zostały przeprowadzone w Polsce w tym roku na próbie liczącej 3,5 tysiąca dzieci, wykazały, że aż 45% badanych maluchów potrzebowało dalszych konsultacji czy też leczenia. Wśród najczęściej pojawiających się wad stwierdzonych podczas pilotażowego programu NFZ, można wymienić płaskostopie, nieprawidłową posturę oraz koślawość pięt.