Chociaż otwarcie Orientarium w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym po raz kolejny przesunięto, do ZOO wciąż docierają nowi mieszkańcy. W ciągu ostatnich tygodniu łódzkie ZOO wzbogaciło się o kilka ciekawych gatunków zwierząt. Niektóre z nich już możemy podziwiać na wybiegach. Część wciąż przechodzi przez proces aklimatyzacji, natomiast niektóre zobaczymy dopiero po otwarciu Orientarium.
Rekiny czarnopłetwe i krokodyle gawialowe
Największą atrakcją łódzkiego Orientarium ma być ogromny zbiornik wodny, który będziemy mogli podziwiać spacerując specjalnym tunelem. Basen został już ukończony, a obecnie powoli zamieszkują w nim nowi lokatorzy. Aktualnie w basenie zamieszkało już 7 żarłaczy rafowych czarnopłetwych. Rekiny, które przyjechały do łódzkiego ZOO to 2 samce i 5 samic. Po przyjeździe zwierzęta trafiły do specjalnych zbiorników adaptacyjnych, a dopiero po pewnym czasie przeniesiono je do głównego zbiornika. Aklimatyzacja zwierząt przebiegła niezwykle szybko i sprawnie. Według doniesień ich opiekunów, rekiny czują się doskonale w swoim nowym środowisku i swoim towarzystwie. Osobniki, które zamieszkały w Orientarium obecnie mają około 70 centymetrów, jednak pewne jest, że w przyszłości urosną nawet do 2 metrów. Żarłacze rafowe czarnopłetwe będą jednym z 3 gatunków rekinów, które zobaczymy w głównym zbiorniku Orientarium.
Swój nowy wybieg zamieszkała także para krokodyli gawialowych. Kraken i Penelopa, bo tak nazywają się nowi mieszkańcy, przyjechały do nas z czeskiego ZOO. Mają do dyspozycji duży wybieg podzielony na dwie części – wodną i lądową. Również te zwierzęta szybko przyzwyczaiły się do swojego nowego otoczenia. Teraz z niecierpliwością czekają na pierwszych zwiedzających.
Pozostali nowi mieszkańcy
Oprócz krokodyli i rekinów do ZOO dotarły również inne gatunki zwierząt. Wśród nowych mieszkańców znajdziemy samca emu, który zamieszkał ze swoją nową partnerką w strefie australijskiej. Pojawiły się także nowe patagonki. Do lokatorów Orientarium dołączył też jeżozwierz indyjski. Ale szczególne emocje wzbudziło pojawienie się gatunku, który do tej pory nie występował w łódzkim ZOO. Mowa o kotkach rudych. Te małe koty, pochodzące z Azji, do tej pory mogliśmy zobaczyć w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu. W Łodzi, już niedługo, zostaną sąsiadami uroczych wyderek orientalnych.
Całkiem nowe gatunki i ogromna atrakcja jaką jest Orientarium z pewnością będą przyciągać tłumy turystów, nie tylko z Łodzi, ale również z całej Polski. Ta inwestycja to ogromna szansa na wypromowanie Łodzi.