75-lecie Wyższej Szkoły Filmowej

Dokładnie 75 lat temu, 8 marca 1948 roku, powstała Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi. Jest to jedna z najstarszych szkół filmowych na świecie, a jej absolwenci zdobyli najbardziej prestiżowe nagrody, w tym Oscary.

Kto znany uczęszczał do Szkoły Filmowej w Łodzi?

Swoje nazwiska w historii polskiej kinematografii zapisali Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski. Również Roman Polański, Andrzej Munk, Jerzy Skolimowski, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz czy Krzysztof Zanussi to wychowankowie popularnej „Filmówki”.

Początki szkoły

Początki szkoły należy jednak szukać w Filmowych Warsztatach Młodzieży. Warsztaty te szybko przekształcono w roczny Kurs Adaptacji Filmowej w Krakowie przy ulicy Józefitów 16. Wśród uczestników byli m.in. Wojciech Jerzy Has, Jerzy Kawalerowicz, Mieczysław Jahoda i Jerzy Passendorfer. Organizacją kursu zajmował się Instytut Filmowy, dział przedsiębiorstwa państwowego „Film Polski”. Rok póżniej, w 1946 roku kurs przeniesiono do Łodzi i tak właśnie narodziła się Wyższe Studia Filmowe. Po roku szkoła stała się Wydziałem Filmowym Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Łodzi. Dziś łódzka Filmówka obchodzi swoje 75-lecie.