Zmiany w regionalnej komunikacji kolejowej: brak powrotu do połączenia Łódź-Wrocław

W aktualnym grafiku jazdy nie znajdziemy pociągów regionalnych kursujących na trasie Łódź – Wrocław. Te połączenia wycofano, kiedy to Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) przejęła odpowiedzialność za odcinek Łódź – Ostrów Wielkopolski. Mimo iż na tej trasie znowu pojawiło się Polregio, nie planuje się reaktywacji połączenia Łódź-Wrocław. Decyzja ta jest motywowana pracami na infrastrukturą kolejową.

Regio, czyli bezpośrednie pociągi regionalne, łączyły Łódź i Wrocław aż do 2020 roku. W tym momencie ruchem na części trasy (do Ostrowa Wielkopolskiego) zaczęła zarządzać własna spółka samorządu województwa łódzkiego – ŁKA. Od tamtej pory podróżni muszą korzystać z przesiadek w Ostrowie, co nie zawsze gwarantuje optymalne połączenia.

Chociaż istniał plan przywrócenia połączeń regionalnych na trasie Łódź – Ostrów Wielkopolski – Wrocław, to jednak nie zostanie on zrealizowany. Do rozmów na ten temat doszło w czerwcu, kiedy samorząd województwa łódzkiego zgłosił propozycję do marszałków z trzech województw: łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Argumentem za tą decyzją był fakt, że od grudnia 2021 r. Polregio ponownie obsługuje trasę Łódź – Ostrów. Niemniej jednak, mimo zmiany składu pociągu w Ostrowie, to Przewozy Regionalne nadal są operatorem na odcinkach łódzkim i dolnośląskim.