W Łodzi, główne budynki Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego przechodzą drugi etap modernizacji, który jest oceniany na wartość przekraczającą 102 miliony złotych. Prace te będą wykonywane jako kontynuacja pierwszego etapu renowacji, który kosztował ponad 30 milionów złotych i obejmował przebudowę budynków gospodarczych i dziedzińca w obrębie kompleksu muzealnego.
Oficjalne ogłoszenie o rozpoczęciu drugiego etapu renowacji największego i najstarszego muzeum w Łodzi miało miejsce podczas konferencji prasowej w poniedziałek. Pierwsza faza prac renowacyjnych, która trwała od 2018 roku, koncentrowała się na przebudowie budynków gospodarczych i dziedzińca za kwotę przekraczającą 30 milionów złotych.
Dr Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, podkreślił, że prace te przyczyniły się do powstania nowych magazynów studyjnych, pracowni konserwacyjnych i sal edukacyjnych. W ramach drugiego etapu modernizacji planowane są prace nad głównymi budynkami muzeum, które nie tylko zostaną dostosowane do nowych zastosowań, ale również zyskają więcej przestrzeni wystawowej.
Aktualnie muzeum jest w trakcie przygotowywania się do przeprowadzki zaplanowanej na jesień tego roku. Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane na drugi kwartał 2025 roku. „Stajemy przed ogromnym projektem inwestycyjnym wartym 102 miliony złotych, który ma być realizowany do końca 2028 roku” – zapowiedziała Bogumiła Olejnik, zastępczyni dyrektora w Departamencie Kultury łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego.