W przypadku pojawienia się usterki samochodu wielu kierowców robi wszystko, by przywrócić mu doskonałą sprawność i cieszyć się bezproblemową, bezpieczną jazdą jeszcze przez długi czas. Niekiedy jednak awaria jest na tyle poważna, że auto nie nadaje się do dalszego użytkowania albo jego naprawa okazuje się nieopłacalna – co może mieć miejsce choćby po wypadku. Wówczas odpowiednie wyjście stanowi przekazanie uszkodzonego samochodu do wyspecjalizowanego skupu.
Dokumenty potrzebne do przekazania samochodu na złom
Oddanie uszkodzonego auta do skupu jest doskonałym sposobem na bezpieczne, legalne pozbycie się samochodu, a przy tym na zyskanie dodatkowego zastrzyku gotówki. Warto jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, aby złomowanie pojazdu przebiegało szybko i bezproblemowo. Przede wszystkim należy przygotować wszelkie dokumenty niezbędne do przekazania auta:
- dowód rejestracyjny,
- dowód osobisty,
- dokument potwierdzający ważną polisę OC,
- kartę pojazdu, jeśli została wydana.
Posiadanie kompletnej dokumentacji sprawi, że skup uszkodzonego samochodu, nawet w dużym mieście jak Łódź, będzie przyjemny i owocny.
O czym nie wolno zapominać przed oddaniem auta do skupu?
W przypadku samochodów uszkodzonych ważną kwestią, o której nie należy zapominać, jest ich masa. Jeśli bowiem chodzi o auto powypadkowe, może zdarzyć się tak, że nie wszystkie jego części pozostają na swoich miejscach. Jednocześnie wielu kierowców przed oddaniem pojazdu do skupu wymontowuje z niego niektóre elementy. W obu sytuacjach trzeba pamiętać, że samochód przekazywany do kasacji powinien mieć co najmniej 90% swojej masy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym. W przeciwnym razie jego właściciel może zostać obciążony kosztami złomowania niekompletnego pojazdu.
Nie powinno się również wymontowywać kilku ważnych elementów, takich jak układ hamulcowy czy kompletne podwozie, a ponadto nie wolno samodzielnie dojeżdżać do skupu uszkodzonym samochodem.
Formalności niezbędne po złomowaniu samochodu
Po skutecznie przeprowadzonym złomowaniu auta uszkodzonego w skupie jego właściciel powinien dopilnować jeszcze kilku formalności. Mowa o wyrejestrowaniu samochodu w stosownym wydziale komunikacji, w którym poza dokumentami wspomnianymi wcześniej będzie on potrzebował dodatkowo tablic rejestracyjnych oraz zaświadczenia o złomowaniu. Następny krok to skontaktowanie się z ubezpieczycielem i zrezygnowanie z posiadanej polisy OC. Po dopełnieniu tych formalności kwestia skutecznego, legalnego, bezpiecznego przekazania uszkodzonego samochodu do wyspecjalizowanego skupu będzie całkowicie zamknięta.