Planetarium w Łodzi jest obiektem, który pozwoli Wam spędzić czas w niecodzienny i ciekawy sposób. Wizyta jest odpowiednia zarówno dla dużych, jak i małych widzów. Planetarium jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w europie i zdecydowanie robi ogromne wrażenie.
Co oferuje Planetarium?
Łódzkie planetarium to ogromny obiekt z kopułą o średnicy 18 metrów. W środku znajdziemy nowoczesny projekto 8K oraz 14-metrowy ekran. System projektorów naprawdę robi wrażenie. Jakość obrazu i dźwięku dosłownie wbija w fotel.
Całość dnia roboczego planetarium jest podzielona na części. Rano zarezerwowano dla szkół, popołudnia ugoszczą widzów młodszych, a wieczorami odbywają się tutaj pokazy i widowiska artystyczne dla starszej widowni.
Kiedy to się zaczęło?
Planetarium EC1 rozpoczęło swoją działalność we wrześniu 2015 roku, kiedy wyświetlono tu pierwszy pokaz. Był on częścią imprezy SPiN-Day, która odbywała się na terenie całej Polski. Miała ona promować naukę i kulturę wśród ludzi w różnym wieku.
Historia tego miejsca rozpoczęła się jednak dużo wcześniej w roku 1900. Powstała tutaj elektrownia, która dostarczała prąd do całej Łodzi. Od tego czasu obiekt rozbudowywano, jednak nadal był on związany z przemysłem elektrycznym. To właśnie tym miejscu utworzono dzisiejsze planetarium. Po zamknięciu elektrowni w 2000 roku obiekt długo nie był wykorzystywany. W 20008 roku przystąpiono do tworzenia tutaj planetarium, które stało się częścią Centrum Nauki i Techniki.
Co można jeszcze zobaczyć w Planetarium?
Planetarium w Łodzi to nie tylko pokazy gwiazd i przestrzeni kosmicznej. Na terenie swoje prace prezentują również artyści. Ostatnio mogliśmy tu podziwiać cztery filmy dr. Natalii Oliwiak. W programie była również rozmowa z autorką oraz mini panel dyskusyjny. Na ten moment nie przewiduje się tam nowych wydarzeń, jednak sytuacja szybko może się zmienić. Zachęcamy do śledzenia strony obiektu i zapoznawania się z aktualnym kalendarzem wydarzeń.