Montaż pompy ciepła – jak wygląda i ile kosztuje?

Rozważasz montaż pompy ciepła? To może być bardzo dobry wybór – zwłaszcza w dobie coraz bardziej gwałtownych podwyżek gazu i innych źródeł energii. Zanim jednak zdecydujesz się na inwestycję w tę technologię OZE, dowiedz się, jak wygląda i ile kosztuje to urządzenie.

Montaż pompy ciepła – sposób na tanie ogrzewanie

Zanim zacznie się liczyć, ile kosztuje montaż pompy ciepła, warto zastanowić się nad korzyściami finansowymi takiej inwestycji. Mogą być one bardzo duże, ponieważ to urządzenie, które ok. 70-75% energii potrzebnej do działania czerpie z odnawialnego, darmowego źródła

Pozostałe 25-30% to prąd potrzebny do zasilenia samej pompy. Jednak urządzenie można zasilić również energią elektryczną z fotowoltaiki – wyjaśnia ekspert firmy Otwarta Energia. – Przy połączeniu tych dwóch technologii można osiągnąć bardzo duży poziom niezależności energetycznej i uwolnić się od stresu związanego z kolejnymi podwyżkami cen prądu i innych mediów – dodaje.

Taki sposób działania tej technologii, przy jej bardzo wysokiej wydajności (COP na poziomie powyżej 4) oznacza, że koszty montażu pompy ciepła zwracają się w krótkim czasie.

Jak wygląda montaż pompy ciepła?

Obawiasz się, że montaż pompy ciepła będzie problematyczny? Niekoniecznie musi tak być. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujesz. Najpopularniejsze to pompy gruntowe i powietrzne. Każda z nich stawia inne warunki montażowe, m.in.:

  • gruntowe pompy ciepła to urządzenia, których montaż jest większym wyzwaniem – konieczne jest bowiem wykonanie tzw. dolnego źródła, a więc odwiertu (kolektora pionowego), przez który będzie pobierana energia termiczna. Może to być problematyczne, zwłaszcza na już zagospodarowanych działkach. Przekłada się to też na nieco wyższy koszt montażu pompy ciepła;
  • powietrzne urządzenia są montowane w znacznie mniej inwazyjny sposób – prace mogą zostać wykonane w krótkim czasie, a instalacja samej jednostki nie będzie wymagała wykonania odwiertów. To dlatego, że pompa tego typu pobiera energię termiczną z powietrza. Może się to też przełożyć na niższy wydatek początkowy.

Montaż powietrznej pompy ciepła jest mniej inwazyjny niż urządzenia typu gruntowego.

Pompy ciepła: cena z montażem zależy od wielu czynników

Ogólne stwierdzenie, że pompa powietrzna może być tańsza od gruntowej nie wyczerpuje tematu kosztów. Warto pamiętać, że ostateczna cena instalacji zależy od wielu czynników. Tymi najważniejszymi, poza typem urządzenia, są:

  • potrzebna moc pompy ciepła,
  • warunki panujące na posesji,
  • parametry techniczne wybranego urządzenia.

Dlatego przed podjęciem decyzji warto poprosić o podanie kosztów montażu pompy ciepła specjalistów. W dobrej firmie wycenę uzyskasz online – bezpłatnie i bez zobowiązań.

Warto też podkreślić, że na montaż pompy ciepła są dostępne atrakcyjne dotacje. Obecnie dofinansowanie, w wysokości nawet do 21 000 zł, mogą uzyskać zarówno osoby budujące nowy dom (program Moje Ciepło), jak i przeprowadzające termomodernizację (program Czyste Powietrze). 

Dobrze poruszyć ten temat z firmą, która wykona prace. Możesz uzyskać pomoc w uzyskaniu dodatkowych środków, które obniżą koszt montażu pompy ciepła i pozwolą cieszyć się jeszcze większymi oszczędnościami.