Nie od wczoraj to właśnie największe ośrodki mają okazję jako pierwsze poznać nowinki techniczne. Tak też stało się z internetem światłowodowym, z którego od lat mogą korzystać mieszkańcy Łodzi. Czy jednak wszyscy? Jeśli tak, to co przemawia za wyborem światłowodu? Przed podpisaniem nowej umowy z operatorem dobrze poznać odpowiedzi na te pytania.
Zasięg internetu światłowodowego w Łodzi
Dostęp do internetu światłowodowego stale się poprawia, dzięki czemu obecnie można z niego korzystać w całej Polsce. Jak wielu mieszkańców kraju nad Wisłą ma okazję zweryfikować zalety tej technologii? Dałoby się to policzyć, choć byłaby to tytaniczna praca polegająca na zebraniu informacji o liczbie mieszkańców zajmujących dany punkt adresowy. Tak właśnie lokale mieszkalne i publiczne są nazywane w rządowym serwisie internet.gov.pl. Zgodnie z jego danymi, internet światłowodowy dociera już do 5,5 mln lokalizacji.
Wśród osób zamieszkujących te budynki nie brakuje oczywiście łodzianek i łodzian. Co więcej, w mieście wojewódzkim zasięg tej nowoczesnej sieci jest bardzo dobry. Nie oznacza to jednak, że na całym jego obszarze można z niej korzystać. Osoby, które chciałyby zainstalować w domu takie przyłącze, w pierwszej kolejności powinny sprawdzić, czy internet światłowodowy w Łodzi dociera do danego miejsca. Co ważne, nie chodzi nawet o dzielnicę czy osiedle. Zdarza się, że przewody nie zostały położone tylko na jednej ulicy czy działce obejmującej np. pojedyncze podwórko.
Nierównomierne rozłożenie infrastruktury światłowodowej to dobry powód, by skorzystać z wyszukiwarki przygotowanej przez Play. Mieszkańcy Łodzi i innych miejsc w Polsce mogą dzięki niej dokładnie sprawdzić, czy w ich miejscu zamieszkania znajduje się przyłącze. Właśnie dlatego warto wpisać nie tylko nazwę ulicy, ale pełny adres. Jeśli w miejscu zamieszkania nie ma jeszcze światłowodu, warto zgłosić ten fakt poprzez stronę internet.gov.pl. Informacja o braku przyłącza trafi do wszystkich dostawców tej usługi działających w Polsce.
Plusy instalacji internetu światłowodowego
Internet światłowodowy jest szybki, działa bez zakłóceń i nie kosztuje wiele. Co kryje się za tymi słowami? Większe niż wcześniej możliwości oddawania się rozrywce w najwyższej jakości oraz wydajnej pracy. Z tych powodów takim sposobem korzystania z sieci warto się zainteresować zarówno prywatnie, jak i jako osoba szukająca najlepszej oferty dla firmy.
Jak szybko działa internet światłowodowy?
Z każdym kolejnym przełomem technologicznym w dziedzinie internetu prędkość transferu danych rośnie, co w przypadku światłowodu pozwala osiągnąć nawet 1 Gb/s. Tak szybko działającą sieć swoim klientom oferuje Play. Co ważne, nawet niższe prędkości, rzędu kilkuset Mb/s są imponujące i pozwalają bez przeszkód pracować, grać, oglądać filmy, streamować, prowadzić rozmowy i szkolenia online oraz robić wiele innych rzeczy.
Wysokim prędkościom transferu dorównuje przepustowość danych. To właśnie dzięki niej pobranie i wysłanie dużego pliku zajmuje tylko kilka lub (gdy do ściągnięcia jest kilkadziesiąt gigabajtów) kilkanaście minut. Z tego udogodnienia zadowolone będą m.in. osoby pracujące na plikach takich jak arkusze kalkulacyjne. Wysoka przepustowość przyda się także do szybkiego pobierania gier i muzyki z serwisów internetowych.
Dlaczego internet światłowodowy działa niemal w każdych warunkach?
Transmisja danych może odbywać się na dwa sposoby – przy pomocy fal elektromagnetycznych rozchodzących się w powietrzu oraz za pośrednictwem wiązek prądu i światła w podziemnych przewodach. Obie metody mają swoje zalety, ale też wady.
Transmisja sygnału nadajnikami pozwala dotrzeć mu do wielu miejsc bez potrzeby budowania przyłączy podziemnych. Przekaz może jednak zostać zakłócony, gdy panuje zła pogoda, np. mocno wieje lub grzmi. Z problemem zakłóceń przez nie wywołanych nie muszą się mierzyć użytkownicy sieci przewodowej. Przy tym warto wybrać szybszy niż oparty na przesyle prądem internet światłowodowy.
Koszty dostępu do internetu światłowodowego
Internet światłowodowy nie musi być drogi, o czym przekonuje oferta Play. Żaden z planów abonamentowych nie kosztuje więcej niż 100 zł. Co więcej, w tej cenie klienci operatora dostają jeszcze funkcjonalny dwupasmowy router oraz dostęp do telewizji internetowej i serwisu VOD.
We wszystkich pakietach klienci Play mogą oglądać kilkadziesiąt kanałów o różnej tematyce – ogólnej, informacyjnej, sportowej, dokumentalnej, filmowej i muzycznej. W poszczególnych pakietach znajdują się też kanały dla dzieci. Z usługi odbioru telewizji Play NOW można korzystać poprzez stronę internetową oraz aplikację mobilną.