Od ponad trzech dekad, młodzież szkolna z Łodzi nieustannie realizuje swoją pasję komiksową poprzez organizację Festiwalu Komiksu i Gier. Od jego powstania, czyli od 34 lat, festiwal ten przyciąga wielbicieli komiksu nie tylko z Polski ale również z innych krajów Europy. Jak mówi dyrektor wydarzenia, Adam Radoń, stworzenie takiego festiwalu było marzeniem wielu osób, które kochają komiks. W ten sposób Łódź stała się nieoficjalną stolicą komiksu, a to zarówno miasto, jak i sam festiwal są utożsamiane z tą formą sztuki.
Rdzennymi twórcami Festiwalu Komiksu i Gier byli uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Ponad 30 lat temu zaczęli oni tworzyć niewielką grupę entuzjastów komiksów, co z czasem przerodziło się w jedno z najważniejszych wydarzeń komiksowych w kraju. Z początku liczyła ona nie więcej niż kilka osób, lecz wśród nich był Adam Radoń, obecny dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Początkowe spotkania miłośników komiksu odbywały się po lekcjach w klasie chemicznej, gdzie na ścianach wisiały tablice Mendelejewa. Nauczycielka chemii została „dobrym duchem” grupy, udostępniając im klasę do spotkań. Jak wspomina z uśmiechem pan Radoń, była pewna, że nie zniszczą oni pomieszczenia i darzyła ich dużym zaufaniem, jako prawdziwych pasjonatów komiksu. Wspierało ich również wielu innych nauczycieli, co przyczyniło się do rozwoju ich pasji.