Proktolog to jeden z tych lekarzy, który zajmuje się leczeniem chorób uznawanych przez wiele osób za wstydliwe. Często nie chcemy nawet podzielić się z bliskimi informacją o tym, że dokuczają nam problemy związane z jelitem grubym i próbujemy sobie z nimi radzić przy pomocy niesprawdzonych informacji w internecie. Czy rzeczywiście jest się czego wstydzić? Czym dokładnie zajmuje się proktolog i kiedy warto wybrać się na wizytę, aby zadbać o swoje zdrowie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Dlaczego nie warto wstydzić się wizyty u proktologa?
Choroby układu wydalniczego przyjęło się powszechnie uważać za wstydliwe. Z tym określeniem można się zresztą zetknąć w wielu miejscach – w treściach artykułów internetowych, reklam i nie tylko. Przyzwyczailiśmy się do niego zupełnie niepotrzebnie. W końcu układ wydalniczy jest wyłącznie jednym w wielu układów w organizmie, których prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne dla zdrowia, zupełnie tak samo jak w przypadku układu krwionośnego czy oddechowego. Długotrwałe lekceważenie jego problemów może spowodować, że te staną się znacznie poważniejsze i będą wymagały trudnego leczenia. Mogą również bardzo utrudniać Ci codzienne życie. Dlatego dokładnie tak samo, jak nie krępujesz się pójść na wizytę do kardiologa, nie wstydź się również spotkania z proktologiem. To profesjonalista w swoim fachu – w jego gabinecie nie będziesz powodem do żartów czy wyśmiewania.
Czym zajmuje się lekarz proktolog?
Proktolog to lekarz, który zajmuje się końcowym odcinkiem układu pokarmowego – odbytem oraz odbytnicą. Do jego zadań należy diagnozowanie oraz rozwiązywanie problemów związanych z chorobami odbytu i jelita grubego. Proktolog może, choć nie musi wykonywać również niewielkie zabiegi chirurgiczne w okolicach układu wydalniczego. Proktolodzy najczęściej współpracują blisko z lekarzami takich specjalizacji jak urologia, gastrologia czy ginekologia.
Na czym polega wizyta u proktologa?
Początek wizyty u proktologa wygląda dokładnie tak, jak podczas każdej innej wizyty w lekarskim gabinecie. Lekarz zapyta Cię o to, z czym przychodzisz i jakie objawy Ci towarzyszą. Po tym etapie może przeprowadzić różnego rodzaju badania. Zazwyczaj wykonuje tak zwane badanie per rectum (palcem przez odbyt). Ta część wizyty u proktologa bywa uważana za niekomfortową, ale nie trwa ona długo i jest konieczna, aby lekarz mógł Cię prawidłowo zdiagnozować. Lekarz może zlecić również wykonanie dodatkowych badań, takich jak USG przezodbytnicze, kolonoskopię czy badanie kału. Przed wizytą należy dokładnie umyć okolice odbytu oraz zadbać o prawidłowe wypróżnianie.
Jakie objawy powinny Cię skłonić do wizyty u proktologa?
Umów się na wizytę u proktologa zawsze, jeżeli:
- zaobserwujesz u siebie krwawienie z okolic odbytu. Krew może pojawić się w kale, być widoczna na papierze toaletowym lub na muszli klozetowej. Zwykle jest to objaw hemoroidów, ale może także sugerować poważniejsze choroby, takie jak rak jelita grubego;
- czujesz ból w okolicy odbytu. Ból może mieć bardzo różne przyczyny, a lekarz będzie w stanie je wykluczyć oraz odpowiednio zdiagnozować;
- borykasz się z ciągłymi zaparciami albo częstymi biegunkami;
- odczuwasz świąd w okolicy odbytu;
- zauważysz ropień w okolicy odbytu;
- cierpisz na bolesne wypróżnienia;
- często towarzyszy Ci uczucie niepełnego wypróżnienia;
- odczuwasz silny ból brzucha;
- otrzymasz pozytywny wynik badania na krew utajoną w kale.
Jeśli towarzyszy Ci którykolwiek z tych objawów, poradnia proktologiczna Łódź może Ci pomóc je wyleczyć. Nie bagatelizuj ich – wizyta u proktologa może poprawić Twój komfort życia, a nawet uchronić Cię przed ciężkimi chorobami.