Czy można legalnie przyciemnić szyby w samochodzie?

Dla wielu osób przyciemniane szyby kojarzą się wyłącznie z chęcią wyróżniania swojego auta na drodze i nadania mu oryginalnego wyglądu. Takie rozwiązanie wpływa jednak również na komfort podróżowania, gdyż ogranicza przenikanie do wnętrza promieni słonecznych. Niekiedy właściciele aut decydują się na taki krok ze względów bezpieczeństwa. Dowiedz się, co mówią na ten temat przepisy prawa.

Przyciemniane szyby są standardem wyposażenia niektórych pojazdów, zwłaszcza tych klasy premium. Auto w nie wyposażone prezentuje się okazale, a prowadzenie go jest bardziej komfortowe.

Przyciemnianie szyb a przepisy prawa – to trzeba wiedzieć

Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi spełniać określone standardy, aby podróżowanie nim nie stwarzało niebezpieczeństwa. Dotyczy to także przyciemnianych szyb. W Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym nie ma jednoznacznych wytycznych w tej kwestii. Art. 66 ust. 1 pkt. 5 ogólnikowo mówi o tym, że pojazd musi być zbudowany, wyposażony i utrzymany w taki sposób, aby kierowca miał zapewnione dostateczne pole widzenia oraz możliwość obserwowania drogi. Przepis ten wskazuje na to, że bezpieczeństwo kierowania samochodem w dużej mierze zależy od stopnia przepuszczalności światła. W kodeksie drogowym nie ma jednak jednoznacznych wytycznych.

Można je znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Wskazuje ono na to, że przepuszczalność szyb bocznych przednich oraz przednich bocznych musi wynosić nie mniej niż 70%.

Oznacza to, że można zdecydować się na takie rozwiązanie pod warunkiem, że efekt będzie zgodny ze wspomnianymi wytycznymi. W przepisach nie ma natomiast nic na temat szyby tylnej oraz tylnych bocznych. W tej kwestii trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek, gdyż okleina nie może utrudniać jazdy. Więcej cennych informacji na temat przyciemniania szyb w samochodzie znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/przyciemnianie-szyb.

Dlaczego warto rozważyć przyciemnianie szyb w samochodzie?

Do najważniejszych korzyści takiego rozwiązania zalicza się przede wszystkim:

  • zwiększenie bezpieczeństwa – ciemne szyby zdecydowanie lepiej redukują odblaski i refleksy, co zapobiega nagłemu oślepieniu kierowcy, zwłaszcza po zmroku,
  • zapewnienie prywatności – dzięki nim zostaje ograniczona możliwość sprawdzenia, co dzieje się wewnątrz pojazdu oraz jakie jest jego dokładne wyposażenie,
  • poprawa komfortu jazdy – takie szyby przepuszczają zdecydowanie mniej promieni UV do wnętrza pojazdu, dzięki czemu kabina nagrzewa się wolniej i panuje w niej przyjemniejsza temperatura.

Nie można zapomnieć także o tym, że samochody z przyciemnianymi szybami przyciągają uwagę i prezentują się zdecydowanie bardziej okazale od tych, które nie są w nie wyposażone.

Jak przyciemnić szyby w samochodzie?

Jeśli planujesz przyciemnić szyby w swoim samochodzie, musisz wiedzieć, jakie metody można do tego wykorzystać. Przede wszystkim zacznij od znalezienia zaufanego warsztatu, któremu zlecisz to zadanie.

Pierwszym sposobem na przyciemnianie szyb jest metoda piecowa. Jej zaletą jest z pewnością trwałość, ale efektów nie da się odwrócić. Decydując się na to rozwiązanie, weź pod uwagę to, że szyby w Twoim samochodzie na zawsze już pozostaną przyciemnione. Piecowe przyciemnianie szyb polega na naniesieniu na ich powierzchnię specjalnej warstwy tlenku tytanu. Następnie są one wygrzewane w wysokiej temperaturze. W efekcie powstaje przyciemniona powierzchnia odporna na działanie intensywnego słońca. Ze względu na doskonałe rezultaty oraz trwałość to właśnie z tej metody korzystają producenci samochodów.

Drugim rozwiązaniem jest przyciemnianie szyb przy wykorzystaniu specjalnej folii. Jest to zdecydowanie tańsza metoda, ale jednocześnie także mniej trwała. Cały proces nakładania folii nie zajmuje dużo czasu, a dodatkowo efekt można stopniować. Jeśli po jakimś czasie uznasz, że chcesz jeszcze bardziej przyciemnić szybę i będzie ona nadal zgodna z przepisami, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to zrobił.

Czy warto ubezpieczać szyby w aucie?

Szyby to jeden z elementów samochodu, który jest najbardziej narażony na uszkodzenia np. w wyniku działania osób trzecich lub niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warto więc pomyśleć o ich ochronie poprzez zakupienie specjalnej polisy. Ubezpieczenie szyb w aucie może być rozszerzeniem do AC. Zapewni Ci finansowe wsparcie w sytuacji, gdy zostaną one uszkodzone. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup takiej polisy, dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Przekonaj się, jaki jest zakres ochrony oraz sprawdź wyłączenia odpowiedzialności.

Przyciemnianie szyb w samochodzie może być korzystnym rozwiązaniem pod warunkiem, że będzie zgodne z przepisami prawa mówiącymi, że przepuszczalność światła musi wynosić co najmniej 70%. W ten sposób legalnie zapewnisz sobie wyższy komfort jazdy i ograniczysz przenikanie do wnętrza kabiny promieni słonecznych. Z przyciemnianymi szybami Twoje auto będzie prezentować się bardziej efektownie.