Aleksandrów Łódzki rozpoczyna walkę z przemocą wobec zwierząt. Jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza narzędzie internetowe, które ma realną szansę przyjąć się na stałe. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej będzie możliwość zgłaszania każdej sytuacji, w której widzimy, że zwierzakowi dzieje się krzywda i potrzebuje pomocy. Takie rozwiązanie może pomóc w zapobieganiu przemocy wobec zwierząt . Jest to ogromna szansa na poprawienie jakości życia wielu bezbronnych, małych istot.
Specjalny formularz internetowy
Aleksandrów Łódzki zdecydował się na bardzo nowatorski krok. Jeszcze żadne miasto w Polsce nie korzysta z takiego rozwiązania. Warto zatem przyjrzeć się i odpowiedzieć na pytanie, jak działa formularz i jak możemy z niego skorzystać? Otóż w formularzu można zgłaszać wszystkie sytuacje, w których zwierzęta potrzebują pomocy. Między innymi możemy zawiadomić odpowiednie służby o przypadkach znęcania się nad zwierzętami. Jest to również dobre miejsce by napisać o zaginionym pupilu. Jednak nie jest to strona tylko dla zwierząt domowych. Jeśli widzimy ranne dzikie zwierzę, także możemy zgłosić ten fakt przez formularz.
Aleksandrów Łódzki – miasto przyjazne dla zwierząt
Aby podkreślić jak ważna jest walka o godne życie wszystkich zwierząt, w Aleksandrowie Łódzkim stanęła choinka. Nie jest to przypadkowe drzewko, To specjalna i symboliczna choinka. Nie jest ozdobiona, jak wszystkie inne bombkami i świątecznymi ozdobami. Znajdziemy na niej za to łańcuchy, jakimi są przypinane psy spędzające całe dnie na dworze, także zimą. Oprócz tego na choince zagościły wymowne karteczki z hasłami. Można na niej także dojrzeć zdjęcia zwierząt uratowanych przez miasto przed przemocą. Warto też wspomnieć, że Aleksandrów nie tylko wprowadza nowatorskie rozwiązania, ale również doskonale poradził sobie z innym problemem. Otóż to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie udało się praktycznie w całości zlikwidować problem bezdomności zwierząt. Przyczynił się do tego wprowadzony przez Radę Miejską obowiązek chipowania zwierząt. Dzięki temu, gdy któreś ucieknie może łatwo wrócić do właściciela. Chipy mogą także zapobiec wyrzucaniu niechcianych zwierząt.
Aleksandrów Łódzki wprowadził jeszcze jedno całkiem nowe rozwiązanie. Władze miasta w porozumieniu z przychodnią weterynaryjną uruchomiły „Okno życia”. Można w nim zostawiać niechciane kociaki i szczeniaki. Da im to szanse na znalezienie lepszego i kochającego domu na stałe. Zwierzęta pozostawione w „Oknie życia” mają zagwarantowaną opiekę weterynaryjną.