Jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie konieczne będą regularne wizyty u lekarza – wydawałoby się jednak, że terminy oczekiwania na wizytę z ramienia NFZ stają się coraz dłuższe i dłuższe. Czasem na wizytę u danego specjalisty należy umawiać się nawet na kilkanaście tygodni bądź kilka miesięcy do przodu. Jak wygląda kwestia umówienia wizyty u dentysty w Łodzi? Czy rzeczywiście czas oczekiwania będzie aż tak długi?
Od czego zależy czas oczekiwania na wizytę?
Oczekiwanie na wizytę u lekarza bywa katorgą, zwłaszcza, kiedy doskwiera nam nieprzyjemny ból bądź inna dolegliwość wywołuje znaczny dyskomfort. Kolejki do lekarzy w Polsce są od lat obiektem żartów – kto w końcu nie słyszał dowcipów o umawianiu się do specjalisty z kilkuletnim wyprzedzeniem, byle tylko móc zabukować odpowiedni termin. Nic dziwnego, że długie czasy oczekiwania wywołują niemałą frustrację: gdy płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne NFZ, a mimo to nie możemy umówić się w dogodnym dla nas terminie czujemy się potraktowani w niesprawiedliwy sposób. Coraz więcej osób decyduje się na wizyty w płatnych, prywatnych gabinetach lekarskich, ale nawet tutaj wydaje się, że wpadamy w błędne koło – przez coraz dłuższe kolejny w publicznych przychodniach tłumy napływają do prywatnych gabinetów, ale przez to nawet na prywatną wizytę należy chwilę zaczekać, po popyt staje się zbyt duży. Ponadto nie wszystkich stać na coraz wyższe ceny wizyty prywatnych, a pędząca do przodu inflacja z pewnością nikomu tutaj nie pomaga. Dlaczego na wizytę w publicznej przychodni czeka się tak długo? Z pewnością swoją rolę odgrywa niedostatek lekarzy specjalistów w Polsce, jest to jednak skomplikowane zjawisko, a swoją rolę odgrywa wiele czynników. Ważne jest jedno – kiedy sprawa nie cierpi zwłoki nie ma czasu na oczekiwanie w kolejce. Na szczęście dobry dentysta w Łodzi powinien przyjąć pacjenta, któremu doskwiera ból praktycznie od zaraz. Nie zawsze jest to jednak możliwe.
Ile czeka się na wizytę w Łodzi?
Jeśli chcemy umówić się na wizytę kontrolną, konieczne może okazać się zrobienie tego na kilka tygodni przed dogodnym dla nas terminem. W Łodzi funkcjonuje jednak wiele poradni stomatologicznych, więc, jeśli przez chwilę poszukamy i wykonamy kilka telefonów, powinniśmy bez większego problemu znaleźć gabinet, w którym przyjęciu zostaniemy jeszcze tego samego dnia, ewentualnie w przeciągu kolejnych 3-4 dni roboczych. Niektóre przychodnie w Łodzi mają wolne terminy nawet i tego samego dnia, ale nie zawsze będzie to bliska nam lokalizacja. Jeśli doskwiera nam ból nasz przypadek rozpatrywany jest w ramach pomocy doraźnej i powinien być przyjęty w dniu, w którym zgłasza się do przychodni. Jeśli lekarz ma w tym momencie komplet pacjentów może poprosić pacjenta o zaczekanie, jednak wysłanie go z kwitkiem, na którym widnieje termin za tydzień bądź za dwa to jedynie świadectwo kiepskiej etyki lekarskiej. Jeśli ból nie pozwala nam normalnie funkcjonować konieczne może okazać się umówienie się na wizytę w gabinecie prywatnym. Koszty standardowych zabiegów w prywatnym gabinecie dentystycznym wahają się zwykle od 200 do 400 zł, jednak poważniejsze procedury, takie jak leczenie kanałowe, mogą kosztować nawet i tysiąc złotych. Należy też pamiętać, że większość osób decyduje się na wizyty prywatne, przez co w najpopularniejszych gabinetach prywatnych i tak konieczne może się okazać odczekanie kilku dni.