Na oficjalnej stronie internetowej Łódzkiego Ośrodka Geodezji (ŁOG) pojawił się komunikat o nielegalnym dostępie do informacji zawartych w Ewidencji Gruntów i Budynków. Wygląda na to, że pracownik instytucji bezprawnie zdobył dane osobowe zarejestrowanych w bazie osób. W związku z tym incydentem, prokuratura podjęła już odpowiednie działania i wszczęła procedurę śledczą.
Jak wynika z wiadomości przekazanej przez organy ścigania, w okresie od lipca do grudnia 2022 roku, pracownik ŁOG nielegalnie pobrał dane. Informację tę potwierdza dyrektor instytucji, Jan Schnerch. Jak mówi: „Zostało nam przekazane przez prokuraturę, że miało miejsce naruszenie bezpieczeństwa danych. Na razie jednak nie wiemy, co dokładnie stało się z tymi danymi po ich wydobyciu. W związku z całą sytuacją, postępowanie prokuratorskie jest w toku”.
Eksperci od ochrony danych osobowych również wypowiadają się na ten temat. Kamil Sztandera, specjalista serwisu chronPESEL, podkreśla, że mimo dużej świadomości społecznej na temat ochrony danych, nie wszystko jest pod naszą kontrolą. Tak jak mówi: „Wyciek danych może mieć miejsce z powodu błędów popełnionych przez podmioty trzecie, takie jak placówki medyczne lub instytucje finansowe”.
Warte uwagi jest jednak to, że zgodnie z przepisami zawartymi w art. 430 Kodeksu Cywilnego, odpowiedzialność za pracownika w pierwszej kolejności ponosi pracodawca. Jak tłumaczy Magdalena Szczytko-Sołtysiak, liderka w zespole ochrony danych w jednej z łódzkich kancelarii prawnych: „Jeśli zlecamy wykonanie określonej czynności osobie pod naszym nadzorem, ta osoba ma obowiązek przestrzegać naszych wytycznych. W przypadku naruszenia tych wytycznych i powstania szkody na skutek błędu tej osoby, to pracodawca ponosi odpowiedzialność”.