Strategiczna modernizacja Teatru Powszechnego w Łodzi – największa inwestycja w jego historii

Łódzki Teatr Powszechny, działający od 1945 roku, rozpoczyna swoją najważniejszą inwestycję – kompleksowy remont siedziby oraz Dużej Sceny. W piątek, dnia 27 września, podjęto decyzję o realizacji projektu o nazwie „Europejskie Centrum Komedii i Edukacji Teatralnej”.

Projekt ten jest nie tylko ambitny, ale i kosztowny – budżet wynosi ponad 42 miliony złotych. Większość tych środków, bo aż około 27 milionów złotych, pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej. Reszta, ponad 15 milionów złotych, to fundusze miasta Łodzi. Inwestycja przewiduje gruntowną przebudowę całego budynku Teatru (za wyjątkiem Małej Sceny). Planuje się też zmianę układu widowni na Dużej Scenie tak, aby nabrała ona formy amfiteatru. Dodatkowo, budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z ograniczeniami.

Dyrektor teatru Ewa Pilawska zapewnia: „Mimo trwającej modernizacji nie przestaniemy grać. Nie zamierzamy stracić rytmu, ani kontaktu z naszą publicznością, z którą budowaliśmy relacje przez lata. Obecnie prowadzimy zaawansowane rozmowy na temat tymczasowej siedziby. W czasie remontu będziemy kontynuować tradycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Przetarg planujemy ogłosić w ostatnim kwartale tego roku, a rozstrzygnięcie powinno nastąpić na początku 2025 roku. Liczymy na to, że odnowiony Teatr otworzymy dla publiczności w 2028 roku.”

Po przeprowadzonej modernizacji Teatr Powszechny w Łodzi będzie miejscem bezpiecznym i nowoczesnym, także pod względem technologicznym. Dodatkowo, stanie się bardziej dostępny dla wszystkich.