Złożyłeś wniosek o udzielenie kredytu na samochód i otrzymałeś odmowę? Jeśli tak się stało, to bank musiał mieć ku temu podstawy. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny podjęcia takiej decyzji.
Dlaczego bank odmawia udzielenia kredytu na samochód? 3 najczęstsze powody
„Chcę nowy samochód, ale nie mogę dostać kredytu”. Ta kwestia zakłóca spokój wielu osobom, zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy ubiegają się o finansowanie dla firmy. Jednak decyzja banku nawet po złożeniu kompletu dokumentów i wniosku kredytowego z pomocą dilera, nie zawsze jest pozytywna. Najczęstsze przyczyny odmowy udzielenia kredytu na auto dotyczą trzech sytuacji.
1. Zbyt niska zdolność kredytowa
Analizując sytuację finansową kredytobiorcy, bank bierze pod uwagę m.in. wysokość jego dochodów oraz inne zobowiązania finansowe. Jeśli oceni, że nie jest on zdolny do terminowego regulowania rat kolejnego kredytu, może odmówić udzielenia finansowania.
2. Niekorzystna historia kredytowa
Dobra historia relacji z bankiem umożliwia wzięcie kolejnego kredytu. Banki i instytucje finansowe dokładnie sprawdzają przeszłość kredytobiorcy, więc jeśli wcześniej udzielono ci kredytu lub innego finansowania i udało ci się spłacić to zobowiązanie w terminie, to z pewnością masz większe szanse na uzyskanie kredytu na samochód. Natomiast, jeśli w twojej historii kredytowej pojawią się długi, opóźnienia w spłacie i nierozstrzygnięte problemy, możesz napotkać trudności i ostatecznie nie być w stanie sfinansować zakupu samochodu z pomocą banku.
3. Zła ocena w BIK
Jedną z przeszkód na drodze uzyskania kredytu na samochód jest zbyt duża liczba zapytań kredytowych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Podczas analizy wiarygodności klienta bank korzysta z danych zgromadzonych w tym miejscu. Jeśli na przykład konsument złoży kilka wniosków o kredyty lub pożyczki do różnych placówek, to zbyt duża liczba zapytań złożonych w krótkim czasie, może być powodem odmowy udzielenia finansowania.
Jakie mogą być inne przyczyny odmówienia udzielenia kredytu na auto?
Wśród innych powodów, dla których bank może nie przyznać kredytu na samochód, wymienia się:
- brak stabilnego zatrudnienia lub stałego źródła dochodów – dotyczy to osób, które pracują na podstawie umowy na czas określony, umowy cywilnoprawnej lub przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą przez krótki okres,
- za niskie dochody lub niepewne źródło ich pozyskiwania, na przykład brak ciągłości pracy przy wykonywaniu zleceń,
- niespłacone długi – w takim przypadku szanse na uzyskanie finansowania są mniejsze, gdyż świadczy to o tym, że konsument nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych,
- zbyt wiele zaciągniętych zobowiązań w krótkim czasie, również tych pozabankowych typu chwilówki,
- brak zgody współmałżonka lub współwłaściciela firmy na zaciągnięcie kredytu na auto,
- błędy formalne lub niejasności w wypełnionym wniosku kredytowym,
- niekompletny zestaw dokumentów dołączonych do wniosku,
- wybór zbyt drogiego modelu auta,
- zbyt niska wpłata własna,
- skomplikowane procedury wewnętrzne banku i zbyt wysokie wymogi stawiane przy udzielaniu kredytu.
Jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu na auto?
Uzyskanie finansowania na zakup auta może być trudnym zadaniem, szczególnie przy nieodpowiednim przygotowaniu. By uzyskać kredyt na samochód, warto zadbać o:
- dobrą zdolność kredytową, w tym utrzymanie stałych dochodów pozwalających na spłatę rat,
- historię kredytową, w której ważne jest terminowe dokonywanie płatności,
- poprawne wypełnienie wniosku kredytowego oraz złożenie wszelkich wymaganych dokumentów,
- wybór produktu bankowego odpowiadającego naszym możliwościom. Kredyt niższych rat Toyota Easy w Toyota Bank (RRSO 12,13%, kalkulacja dokonana na 20.11.2023 r. dla reprezentatywnego przykładu), łączy cechy kredytu standardowego z elastyczną wpłatą własną (możliwość samodzielnego decydowania o jej wysokości) oraz spłatą jedynie tej części nowego auta, która odpowiada rzeczywistej utracie jej wartości. Dzięki wyborze wyższej wpłaty własnej, możemy liczyć na niższe miesięczne raty.
- zgodę współwłaściciela firmy lub współmałżonka na zaciągnięcie kredytu.
Jeżeli zadbasz o powyższe elementy, zwiększysz szanse na otrzymanie kredytu samochodowego.
Co zrobić, gdy bank odrzuci wniosek o kredyt na auto?
Odmowna decyzja banku wymaga wyjaśnienia przyczyn, które do tego doprowadziły. Dlatego po jej otrzymaniu, wnioskuj o przedstawienie powodów, dla których odmówiono ci udzielenia kredytu na auto. Kiedy je otrzymasz, przeanalizuj wszystko dokładnie i zastanów się, co możesz zmienić. Czasami wystarczy poprawienie błędów w złożonym wniosku.
Kiedy wyeliminujesz problemy, które spowodowały odmowę udzielenia kredytu, złóż wniosek ponownie. Zawsze pamiętaj, by wcześniej dokładnie zapoznać się z wymaganiami banku i szczegółami udzielania finansowania.