Szukasz odpowiedniego miejsca na przechowywanie towarów? Dla wielu inwestorów dobrym wyborem będzie magazyn wysokiego składowania. Czym wyróżnia się taka powierzchnia i jak wynająć miejsce w wysokim magazynie na korzystnych warunkach? Podpowiadamy.
Co to jest magazyn wysokiego składowania?
Magazyn czy hala wysokiego składowania to miejsce, w którym wykorzystuje się wysokie regały. Ich minimalna wysokość to 7,2 m, ale mogą one osiągać nawet 40-50 m (choć wówczas takie obiekty wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych, są budowane w formie tzw. silosów i w pełni zautomatyzowane).
W Polsce zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej oraz budownictwa, maksymalna wysokość składowania w magazynie wysokiego składowania wynosi zazwyczaj do 12 metrów, jeśli systemy ochrony przeciwpożarowej nie są dostosowane do wyższych konstrukcji. Jednak przy zastosowaniu specjalnych systemów przeciwpożarowych, takich jak instalacja tryskaczowa ESFR, wysokość ta może wzrosnąć do 20 metrów lub więcej.
Zastosowanie takiego systemu zapewnia bardzo efektywne wykorzystanie przestrzeni. Na relatywnie niewielkiej powierzchni można przechować nawet kilkadziesiąt tysięcy palet.
– Powierzchnie tego typu to najczęściej automatyczne magazyny wysokiego składowania. Są bardzo zaawansowane technologicznie. Zastosowane w nich systemy pozwalają na ograniczenie do minimum pracy człowieka, co przekłada się na maksymalne usprawnienie załadunku, rozładunku czy kompletacji – wyjaśnia Jakub Paradecki zarządzający Platis (dawniej Horyzont Nieruchomości) – firmą doradztwa ds. nieruchomości komercyjnych z Łodzi. – Gwarantuje to wysoką efektywność pracy oraz niewielkie ryzyko błędu, choćby przy pakowaniu zamówienia dla klienta końcowego – dodaje.
Na co zwrócić uwagę, gdy wynajmuje się magazyn wysokiego składu?
Koszty budowy magazynu wysokiego składowania są bardzo duże. Dlatego większość inwestorów decyduje się na wynajem, a obiektów tego typu przybywa. Oto najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu optymalnego miejsca.
Lokalizacja magazynu wysokiego składowania
W logistyce lokalizacja zawsze wpływa na powodzenie biznesowe. Dlatego zastanów się nad tym, jakie miejsce będzie odpowiednie dla Twojej firmy. Jeżeli prowadzisz np. sklep internetowy i wysyłasz paczki do całej Polski, rozważ lokalizację w centralnej części kraju – np. w okolicach Łodzi. Stąd łatwo dotrzeć w każdy zakątek naszego kraju.
W kontekście lokalizacji zwróć też uwagę na usytuowanie komunikacyjne wysokiego magazynu. Najlepiej sprawdzą się obiekty położone na obrzeżach miast, z dobrym dostępem do najważniejszych arterii ruchu samochodowego.
Wyposażenie magazynu wysokiego składowania
Jeśli magazyn wysokiego składowania, to najlepiej taki, który zapewnia wysoki poziom automatyzacji. Upewnij się np., że wykorzystywane oprogramowanie możesz zintegrować ze swoim systemem obsługi zamówień. Ułatwi Ci to sprawne uzupełnianie braków magazynowych i zarządzanie towarami.
Zwróć także uwagę na takie kwestie jak:
- system wentylacji;
- zabezpieczenia ppoż. (czujniki dymu, tryskacze);
- infrastruktura łącznościowa.
– Co do zasady magazyny wysokiego składowania do wynajęcia powinny zapewniać nowoczesne wyposażenie. Są to obiekty zaliczane do klasy A – podpowiada Jakub Paradecki.
W Polsce regały w magazynach wysokiego składowania najczęściej mają wysokość ok. 12 m, ale mogą osiągać nawet 20 m i więcej, jeśli w obiekt spełnia wymagane prawem warunki w zakresie bezpieczeństwa.
Układ przestrzenny i metraż
Czy zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania udostępni Ci przestrzeń, która „pomieści” cały przechowywany towar? Jak wygląda sprawa powiększenia przestrzeni, gdy np. Twój biznes urośnie? Czy masz możliwość samodzielnego zagospodarowania części przestrzeni, np. aby stworzyć strefę kompletacji lub obsługi zwrotu? Czy możesz wygospodarować komfortowe miejsce na zaplecze administracyjne/socjalne? Zwróć uwagę na powyższe kwestie, zanim podejmiesz decyzję.
Koszty wynajmu
Koszty wynajmu hali wysokiego składowania to nie tylko czynsz (liczony zazwyczaj w euro). Zwróć uwagę na to, jakie dodatkowe wydatki trzeba do niego doliczyć. Poza opłatami za media (wodę, prąd czy Internet) możesz się liczyć z tymi związanymi z monitoringiem i ochroną, wywozem śmieci, pracami administracyjnymi. Dodatkowe koszty poniesiesz także np. z tytułu adaptacji przestrzeni do Twoich potrzeb.
Warunki zapisane w umowie
Podpisując umowę na wynajem magazynu wysokiego składowania, przyjrzyj się choćby zapisom dotyczącym:
- czasu najmu (i możliwości jego przedłużenia);
- zasad podwyższania czynszu;
- reguł odnośnie do wykorzystania przestrzeni magazynowej.
Jeżeli zależy Ci na znalezieniu optymalnej powierzchni dla swojego biznesu, rozważ podjęcie współpracy z ekspertami w zakresie nieruchomości przemysłowych. Pomogą szybko znaleźć odpowiednie miejsce i zadbają o Twój interes. To opcja, dzięki której możesz zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.