Właściwie wyposażona apteczka oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy stanowią podstawę bezpieczeństwa zarówno naszego, jak i osób w naszym otoczeniu. Określone sytuacje wymagają szybkiego podjęcia działania – w zależności od rodzaju rany konieczne jest jednak wykorzystanie innego rodzaju opatrunku. W tym wpisie przedstawiamy, jak wykonać podstawowy opatrunek uciskowy przy skaleczeniach.
Czym jest opatrunek uciskowy?
W przypadku wystąpienia nagłej sytuacji, konieczne jest natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy oraz dobór odpowiednich materiałów opatrunkowych. W takich chwilach należy działać jak najszybciej, dlatego często nie ma możliwości na zapoznanie się ze specyfiką konkretnego opatrunku – z tego powodu tak ważne jest edukowanie się na ten temat.
Opatrunek uciskowy jest nierzadko mylony z tradycyjną opaską uciskową – te wyroby medyczne służą jednak do czegoś zupełnie innego. Opaska uciskowa wykorzystywana jest do całkowitego zatrzymania dopływu krwi tętniczej do całej kończyny i właśnie dlatego stosuje się ją w sytuacjach, kiedy opatrunek uciskowy okazuje się niewystarczający.
Opatrunek uciskowy najczęściej znajduje swe zastosowanie w hamowaniu krwawień oraz krwotoków. Prawidłowe jego założenie pozwala na zamknięcie naczynia krwionośnego i tym samym zmniejszenie wycieku krwi z rany.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów opatrunków – wspólną ich cechą jest jałowość. Niezwykle ważne jest, aby odpowiednio wyposażyć swą domową apteczkę we wszystkie potrzebne materiały opatrunkowe – niezbędne wyroby medyczne znajdziesz na https://eplaster.pl/pl/c/Jalowe/262.
Kiedy należy stosować opatrunek uciskowy?
Klasyczny opatrunek uciskowy wykorzystuje się w celu zatamowania mniejszego lub większego krwawienia. W przypadku mniejszych ran zwykle wystarczy wykorzystać jałową gazę i przymocować ją plastrem, jednak jeśli mamy do czynienia z czymś większym niż drobnym zranieniem, opatrunek uciskowy może okazać się niezbędny.
Należy pamiętać o przygotowaniu gazy jałowej i zrolowanego bandażu elastycznego. Te dwa wyroby medyczne pozwolą nam udzielić pierwszej pomocy podczas oczekiwania na przyjazd karetki. A na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakładania opatrunku uciskowego?
Jak założyć opatrunek uciskowy?
W przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu, niezbędne jest jak najszybsze podjęcie działania – w takich sytuacjach często liczy się każda sekunda. Należy przygotować potrzebne wyroby medyczne i od razu przejść do działania. Czynności ratownicze rozpoczynamy od zlokalizowania oraz uwidocznienia rany – usunięcia odzieży.
Założenie opatrunku uciskowego nie powinno przysporzyć nam problemów, o ile zdajemy sobie sprawę z tego, jakie czynności podjąć. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niezbędna będzie jałowa gaza i bandaż. W celu stworzenia opatrunku należy nałożyć na ranę grubą warstwę jałowej gazy, a następnie całość usztywnić przy pomocy zrolowanego bandaża. Rolkę wystarczy ułożyć na opatrunku i przekładać zgodnie z kierunkiem rany. Kolejnym krokiem jest owinięcie całości ciasno bandażem bądź elastyczną opaską. Można w tym celu również wykorzystać trójkątną chustę. A w sytuacji, gdy nie posiadamy elastycznego bandaża, do usztywniania opatrunku uciskowego można wykorzystać dowolny przedmiot o podobnym kształcie – powinien on jednak zachować warunki czystości.
Na końcu należy się upewnić, że opatrunek ściśle przylega do rany – ważne jest jednak, by nie był on założony zbyt ciasno, by nie zablokować krążenia krwi. Jeśli kończyna ulegnie zasileniu bądź krwotok nie ustąpi, oznacza to, że opatrunek został założony nieprawidłowo.
Po założeniu opatrunku należy obserwować ranę oraz stan poszkodowanego. Warto także unieść krwawiącą kończynę ku górze oraz ułożyć ranną osobę w spokojnym i bezpiecznym miejscu. Dodatkowo, jeśli to możliwe, należy nakryć poszkodowanego ciepłym materiałem. W przypadku, gdy opatrunek nasiąknie krwią, niezbędne jest założenie dodatkowej warstwy gazy jałowej, a następnie przymocowanie jej elastycznym bandażem. Nie należy zdejmować warstwy opatrunku przylegającej bezpośrednio do rany, ponieważ może to doprowadzić do jej uszkodzenia.
Co ważne, jeśli krwawienie jest bardzo silne bądź nie ma możliwości, aby poświęcić osobie poszkodowanej zbyt wiele czasu przed przyjazdem karetki, należy zastosować opaskę uciskową.
Pamiętaj: zanim podejmiesz jakiekolwiek czynności ratunkowe, konieczne jest założenie jednorazowych rękawiczek ochronnych. Twoje zdrowie jest najważniejsze!