Jaka temperatura ciała u dziecka świadczy o gorączce? Które miejsce pomiaru temperatury jest najlepsze – czoło, ucho, a może odbyt? Dowiedz się, gdzie mierzyć ciepłotę ciała dziecka i jaki wynik pomiaru informuje o gorączce!
Gdzie mierzyć temperaturę ciała u dziecka?
Miejsce pomiaru temperatury jest częściowo uzależnione od wieku dziecka. U noworodków rekomendowane jest przeprowadzenie pomiaru pod pachą przy pomocy termometru elektronicznego lub ciepłokrystalicznego. Taki pomiar jest bezpieczny i wiarygodny, choć wymaga stałego nadzoru opiekuna.
U niemowląt, po 28 dniu życia, temperaturę również można sprawdzić pod pachą, choć zalecany jest też pomiar w uchu lub odbycie. Mierzenie temperatury w uchu ma wiele zalet. Przede wszystkim taki pomiar jest łatwy i szybki, a przy tym niezależny od temperatury otoczenia. Jest też dość komfortowy dla dziecka. Aby jednak był wiarygodny, należy go przeprowadzić zgodnie z rekomendacjami zawartymi w instrukcji obsługi dołączonej do posiadanego urządzenia. Można też sprawdzić temperaturę w odbytnicy, choć sposób ten nie jest zbyt dobrze tolerowany przez dzieci. Warto również zaznaczyć, że u dzieci powyżej 5 roku życia, które współpracują, można też zmierzyć temperaturę w ustach.
Leki przeciwgorączkowe – Apteka dla Rodziny oferuje różnego rodzaju leki na gorączkę, które warto mieć w domowe apteczce, jeśli w domu mieszkają dzieci. Nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie potrzeba podania leku.
Pomiar na czole, choć wydaje się szybki i bardzo wygodny, nie jest obecnie rekomendowany. Uzyskany dzięki niemu wynik nie jest wiarygodny i na jego podstawie nie powinno się podejmować żadnych działań terapeutycznych.
Jaka temperatura u dziecka świadczy o gorączce?
Syropy i czopki na gorączkę w ofercie Apteki dla Rodziny pomagają obniżyć wysoką temperaturę i poprawić komfort gorączkującego dziecka. Kiedy jednak je podać? Jaka wartość temperatury świadczy o gorączce? O gorączce mówimy, gdy temperatura wynosi co najmniej:
- 37,6 stopni C – przy pomiarze w uchu,
- 37,4 stopni C – przy pomiarze pod pachą,
- 37,6 stopni C – przy pomiarze w ustach,
- 38 stopni C – przy pomiarze w odbycie.
Podejmując decyzję o podaniu dziecku leku przeciwgorączkowego, warto jednak kierować się nie tylko wartością temperatury, ale również samopoczuciem i ogólnym stanem zdrowia dziecka. Jeśli dziecko mimo gorączki nadal jest aktywne i ma dobre samopoczucie, być może nie ma konieczności podawania leku przeciwgorączkowego. Podobnie działa to w drugą stronę – maluch mimo stanu podgorączkowego może mieć złe samopoczucie, w związku z czym warto wówczas rozważyć podanie leku.
Czopki, syrop na gorączkę – aptekadlarodziny.pl oferuje leki z paracetamolem i ibuprofenem, które można podać dzieciom. U najmłodszych w pierwszych 3 miesiącach życia lekiem z wyboru jest paracetamol. U niemowląt po 3 miesiącu życia można podać również ibuprofen. Preferowaną drogą podania leku jest droga doustna. Warto więc wybrać syrop przeciwgorączkowy, a po czopki sięgnąć w sytuacjach, w których doustne podanie leku jest niemożliwe lub nieefektywne (np. ze względu na wymioty).