Energooszczędne technologie w budownictwie

Budownictwo energooszczędne staje się obecnie standardem branżowym. Wysokie koszty wytworzenia energii są jednym z głównych motorów napędowych zmian w tym zakresie. Inwestorzy dążą do tego, by eksploatacja budynków – począwszy od małych domów jednorodzinnych, na wielkich biurowcach kończąc – była jak najtańsza. Co zatem rynek ma nam obecnie do zaoferowania? Jak budować, by magazynować jak najwięcej ciepła? Jakie energooszczędne technologie i instalacje zastosować?

Na energooszczędność budynku pracuje się tuż po wbiciu łopaty

Kiedy zapytamy dowolną osobę o to, jak powinna wyglądać budowa domu energooszczędnego, zapewne usłyszymy o zaawansowanych technologicznie instalacjach, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła, czy też rekuperacja. Jak się okazuje, to tylko część prawdy, ponieważ budowa domów w Łodzi, Warszawie, Krakowie, czy Poznaniu wymaga zastosowania odpowiednich technik budowlanych już od etapu wylewania fundamentów, poprzez ocieplanie ścian i dachu, aż po montaż okien i drzwi. Każdy z tych elementów ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia pełnej efektywności energetycznej.

Dziś dysponujemy wieloma możliwościami technicznymi, które zapobiegają utracie ciepła. Unikanie mostków termicznych jest znacznie łatwiejsze, gdy projekt budynku zakłada zwartą bryłę z minimalną liczbą wykuszy oraz gdy współpracujemy z fachowcami znającymi zasady ciepłego montażu okien. W zakresie ocieplenia dachu możemy zdecydować się na tradycyjną wełnę mineralną, piankę PUR, a także kilka innych technik, które nie są jeszcze w Polsce tak bardzo popularne. Okazuje się, że nawet usytuowanie domu względem stron świata odgrywa istotną rolę. Umieszczenie takich pomieszczeń jak salon i kuchnia od strony południowej oraz montaż większych okien w tych miejscach pomaga skutecznie ograniczyć straty ciepła i maksymalnie wykorzystać naturalne światło słoneczne.

Energooszczędne rozwiązania – instalacje i technika

Jednak wysoki poziom energooszczędności budynku nie byłby możliwy bez wsparcia innowacyjnych technologii. Niektóre z nich zapobiegają stratom energii i pomagają odzyskiwać ciepłe powietrze wywiewane na zewnątrz. Mowa tu o wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że umożliwia to wszystko przy jednoczesnej wymianie powietrza. Rekuperacja doskonale współpracuje z pompą ciepła, której zasada działania polega na pobieraniu ciepła z otoczenia – gruntu, powietrza lub wody. To bardzo wydajne źródło energii, które może współgrać z obecnymi już instalacjami grzewczymi, dlatego nadaje się także do starszego budownictwa.

Innym przykładem energooszczędnej technologii jest fotowoltaika, która umożliwia bezpośrednie czerpanie darmowej energii słonecznej. Jeśli zostanie ona połączona z przytoczonymi wyżej sposobami budowy energooszczędnego domu, wówczas otrzymamy budynek bardzo tani w eksploatacji i jednocześnie przyjazny środowisku.

Zwiększanie efektywności energetycznej domów to nie chwilowy trend, a długotrwała praktyka. Przynosi ona korzyści finansowe inwestorom, wpływa pozytywnie na środowisko, a jednocześnie odpowiada aktualnym wymogom prawnym – od 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowo powstające budynki muszą cechować się niemal zerowym zużyciem energii.