Dezynsekcja to niezwykle istotny proces polegający na eliminowaniu insektów, zarówno tych latających, jak i biegających. Odgrywa ona ważną rolę w ochronie zdrowia ludzi i zwierząt, a także w utrzymaniu higieny w domach, gospodarstwach rolnych, zakładach produkcyjnych oraz miejscach użyteczności publicznej. Owady, takie jak karaluchy, pluskwy, muchy czy komary, często są nosicielami groźnych chorób, zanieczyszczają żywność oraz powodują szkody materialne. Korzystanie ze środków na insekty pozwala skutecznie zwalczać szkodniki, zapobiegać ich namnażaniu się, lecz również minimalizować ryzyko związane z ich obecnością. Na inwazję owadów biegających szczególnie narażeni są mieszańcy bloków, gdzie robactwo swobodnie przemieszcza się różnymi drogami – przez piony wentylacyjne, rury kanalizacyjne, szczeliny w ścianach. Owady latające, tj. komary, muchy, meszki, są problemem, który dotyczy niemalże każdego z nas, dlatego warto znać skuteczne metody i środki owadobójcze, które pozwolą uchronić się przed ukąszeniami krwiożerczych komarów.
Kiedy należy przeprowadzić dezynsekcję?
Określenie terminu przeprowadzenia dezynsekcji zależy od nasilenia problemu. Jeśli w naszym mieszkaniu zauważymy owady, takie jak rybiki, mole, karaluchy czy mrówki, należy działać natychmiast. Pojedynczy osobnik zazwyczaj oznacza, że w krótkim czasie pojawi się ich więcej. Przeglądając szafki, oznaki ich bytowania są już widoczne, w postaci odchodów, zanieczyszczonej żywności, czy dziurawych opakowań. Warto wtedy zastosować pułapki na owady, np. na mole, karaluchy czy rybiki. Środki te działają na zasadzie lepu. Owady przyklejają się do kleistej powierzchni, co pozwala potwierdzić obecność i rodzaj insektów, a także ocenić skalę problemu. Jeśli chodzi o owady latające, takie jak muchy czy komary, ich wzmożoną aktywność obserwuje się w ciepłych miesiącach, szczególnie gdy panuje wilgoć, ponieważ wtedy rozmnażają się znacznie szybciej. Ochrona przed owadami latającymi polega na przeprowadzeniu oprysku w ogrodzie, jak również na zamontowaniu moskitier i siatek ochronnych na oknach. Regularna kontrola obecności insektów i odpowiednie środki prewencyjne – np. zapachowe odstraszacze na owady pomagają uniknąć poważnej inwazji robactwa.
Czy oprysk na komary i inne owady można przeprowadzić samodzielnie?
Samodzielne zwalczanie owadów możliwe jest dzięki szerokiej ofercie środków do dezynsekcji. Najczęściej mają one postać sprayu owadobójczego, koncentratu na owady, czy pułapek feromonowych na mole i karaluchy. Gdy problem jest poważniejszy, dokonuje się dezynsekcji poprzez zadymianie, specjalnymi bombami na owady, dzięki którym środek owadobójczy trafia nawet w najmniejsze szczeliny. Praktycznie wszystkie środki na owady oparte są na substancji chemicznej, która wykazuje działanie biobójcze. Tego typu preparaty mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, dlatego ich użycie musi być poprzedzone wnikliwym przeczytaniem instrukcji oraz odpowiednim przygotowaniem się do oprysku na komary czy inne owady. Najczęściej osoba przeprowadzająca dezynsekcję powinna mieć założoną maseczkę do ochrony dróg oddechowych. Jeśli dostępne środki na owady zawodzą, insektów pojawia się coraz więcej, warto skorzystać z preparatów dla użytkowników wykwalifikowanych. Profesjonalna dezynsekcja przeprowadzana jest przez odpowiednio przeszkoloną osobę, najczęściej pracownika firmy DDD, która posiada odpowiednie uprawnienia.
Jakie są uniwersalne środki na mrówki, rybiki lub mole?
Walka z owadami, czy to latającymi, czy biegającymi, często przebiega z użyciem tych samych, uniwersalnych preparatów na mrówki, mole lub rybiki. Mogą być to zarówno chemiczne środki owadobójcze, jak i naturalne metody na owady. Chemiczne preparaty to spraye, żele, granulaty i proszki zwalczające insekty. Działają one kontaktowo poprzez dotyk lub spożycie. Istnieją również inne sposoby na mrówki, rybiki i mole, takie jak olejki eteryczne (np. lawendowy, eukaliptusowy, cytrynowy), ocet, a także diatomit (ziemia okrzemkowa), która uszkadza struktury organizmów insektów, prowadząc do ich śmierci. Warto pamiętać, że naturalne metody, tj. zapachowe odstraszacze, jedynie zniechęcają owady, ale ich nie eliminują.
Środki chemiczne na owady są skuteczne dzięki substancjom czynnym, które działają na układ nerwowy owadów, paraliżują go. Do najskuteczniejszych i najpopularniejszych należą:
✅ Permetryna – szeroko stosowana w aerozolach i opryskach, skuteczna przeciwko komarom, pluskwom i karaluchom.
✅ Cypermetryna – silna substancja działająca na mrówki, karaczany i pająki, często wykorzystywana w opryskach do wnętrz i na zewnątrz, dlatego sprawdza się również na komary
✅ Deltametryna – stosowana w pułapkach i proszkach, działa skutecznie na pluskwy i rybiki cukrowe.
Czy dezynsekcja preparatem Cipexen jest bezpieczna?
Cipexen na komary i inne insekty to silny środek owadobójczy, którego substancją czynną jest cypermetryna – insektycyd z grupy pyretroidów. Działa kontaktowo i żołądkowo, powoduje paraliż układu nerwowego owadów, co prowadzi do ich szybkiej eliminacji. Preparat ten jest skuteczny w zwalczaniu szerokiej grupy insektów, działa m.in. na karaluchy, mrówki, pluskwy, muchy, pchły, komary – a nawet na komary tygrysie. Może być stosowany zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, np. na tarasach, w ogrodach. Cipexen to skuteczny środek na owady, ale wymaga ostrożnego stosowania, zwłaszcza w miejscach, gdzie przebywają dzieci i zwierzęta domowe. Podobnie jak inne pyretroidy, może być toksyczny dla ludzi i zwierząt domowych w przypadku bezpośredniego kontaktu lub spożycia.
Widoczny na zdjęciu preparat Cipexen to środek owadobójczy do oprysków, który możemy zastosować samodzielnie,
W jaki sposób prowadzić oprysk środkiem owadobójczym Cipexen?
Dezynsekcja w domu środkiem Cipexen powinna odbyć się po uprzednim przygotowaniu pomieszczeń. Należy usunąć żywność, naczynia, zabawki i inne przedmioty, które mogłoby narażać człowieka na przypadkowe spożycie środka. Następnie konieczne jest założenie rękawic i maseczki ochronnej, tak by nie narażać skóry oraz dróg oddechowych na kontakt z preparatem. Cipexen na owady należy zmieszać wraz z wodą w odpowiednim stężeniu – w zależności od insektów, które chcemy zwalczyć, np. do zwalczania much i komarów należy przygotować roztwór o stężeniu 1 %. Oprysk najlepiej wykonać przy użyciu opryskiwacza. Pryskając środkiem Cipexen, trzeba zwracać szczególną uwagę na listwy przypodłogowe, szczeliny, otwory kanalizacyjne, pęknięcia itd. Po przeprowadzonym oprysku pomieszczenie należy przewietrzyć przez ok. 1 h. Do zwalczania komarów w ogrodzie warto użyć specjalnego zamgławiacza, który ułatwi rozprowadzenie środka Cipexen na dużej powierzchni.
Artykuł powstał przy udziale i wsparciu pracowników firmy Fermo, będącej dystrybutorem środków do dezynsekcji do zastosowań profesjonalnych oraz domowych.