Na pytanie o to, kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata przy rozwodzie, odpowiedź jest jedna: zawsze. Zdarza się, że rozwodzący się małżonkowie obiecują sobie „rozwód bez prania brudów” i do tego „w miłej atmosferze”, ale praktyka pokazuje, że to się rzadko udaje. Rozstaniu towarzyszą emocje, zwłaszcza gdy jeden z partnerów ma duże poczucie żalu lub są małoletnie dzieci. Udział adwokata pozwala tonować emocje oraz precyzyjnie określić swoje oczekiwania i przejść przez cały proces rozwodu. Kiedy naprawdę warto sięgnąć po wsparcie prawnika? Wyjaśnia adwokat Łukasz Kwiatkowski, który świadczy swoje usługi w Łodzi, przy ul. 6 Sierpnia 14 lok. 203.
Pozew rozwodowy bez adwokata? Teoretycznie tak, ale praktyka pokazuje coś innego
Nie ma obowiązku korzystania z pomocy adwokata: pozew rozwodowy lub odpowiedź na pozew (to w sytuacji, gdy pozew złożyła druga strona) każdy rozwodzący się może sporządzić sam. W internecie jest wiele poradników na temat sporządzania pism procesowych.
Choć zadanie może się wydawać łatwe, w rzeczywistości takie nie jest. Emocje są złym doradcą, a tych nie brakuje przy rozwodzie. Żal, chęć odegrania się na nieuczciwym małżonku, strach – te wszystkie uczucia mogą powodować, że tracimy umiejętność rzeczowego myślenia i podejmowania korzystnych dla siebie decyzji.
Pozew rozwodowy. Dylematy
Tymczasem w trakcie rozwodu trzeba podjąć bardzo wiele decyzji, które będą miały wpływ na jego przebieg. Po pierwsze musisz zdecydować, czy chcesz rozwodu z orzekaniem o winie. Może to być kuszące, jeśli za rozpad związku odpowiada wyłącznie partner (tak jest w przypadku zdrady albo nałogu, który uniemożliwia dalsze trwanie w małżeństwie). Możesz odbierać rozwód ze wskazaniem winy jako sposób na odegranie się i uzyskanie potwierdzenia, że zostałeś w pewien sposób oszukany. Po uzyskaniu takiego orzeczenia łatwiej wywalczysz też alimenty na siebie, a w pewnych okolicznościach mogą być płacone nawet do końca Twojego życia.
Żądanie rozwodu z orzeczeniem o winie wiąże się jednak również z tym, że cała procedura będzie trwała dużo dużej niż gdyby sąd nie miał rozstrzygać o winie. Dzieje się tak, bo sąd musi przeanalizować wszystkie zarzuty, by ocenić, czy faktycznie wina spoczywa tylko na jednym małżonku. Z reguły małżonek, któremu zarzucono winę, broni się wszystkimi dostępnymi środkami. Spodziewaj się, że na sali sądowej omawiane będą wszystkie trudne, nierzadko krępujące sytuacje (to jest to tzw. pranie brudów), a na świadków powołani zostaną Wasi znajomi, którzy w ten sposób zostaną włączeni do konfliktu.
Dobry adwokat rozwodowy zawczasu wyjaśni Ci, czego możesz oczekiwać, jeśli zdecydujesz się na rozwód z orzekaniem o winie, a co może dać rozwód bez takiego wskazania. Przeanalizujecie wspólnie wszystkie scenariusze, pełnomocnik opracuje strategię.
Rozwód a dzieci
Obecność adwokata jest bardzo pomocna również w sytuacji, gdy macie małoletnie dzieci. Przed orzeczeniem rozwodu sąd analizuje, czy sformalizowanie rozstania rodziców zaszkodzi dzieciom. To nie oznacza, że nie można uzyskać rozwodu, gdy są małe dzieci, ale w niektórych sytuacjach to rzeczywiście może być utrudnione.
Zadaniem doświadczonego adwokata jest zaproponowanie klientowi takich działań, które przekonają sąd, że rodzice biorą pod uwagę dobro dziecka i nie chcą mu zaszkodzić. Pełnomocnik może zasugerować mediacje i sporządzenie rodzicielskiego planu wychowawczego, czyli dokumentu, w którym rodzice określą najważniejsze zasady związane z wychowaniem dziecka po rozwodzie. Samodzielne przygotowanie takich ustaleń to dla sądu sygnał, że rodzice potrafią się dogadać niezależnie od sporu. Ponadto takie ustalenia na etapie przedsądowym przyspieszają orzeczenie rozwodu.
Adwokat w sprawach rozwodowych
Adwokat dba o interes klienta na każdym etapie sporu sądowego. Sporządza pisma, opracowuje strategię, na bieżąco instruuje klienta co do kolejnych kroków postępowania. Warto skorzystać z jego wiedzy, by mieć pewność, że Twoje interesy w tym niełatwym doświadczeniu, jakim jest rozwód, są zabezpieczone.