W Parku im. Sienkiewicza w Łodzi, w dniu poniedziałkowym, został uroczyście odsłonięty nowy mural przedstawiający sylwetkę zasłużonej dla literatury łodzianki – Joanny Kulmowej. Jest to kolejne dzieło murale, które powstało w ramach projektu „Twarze literatury. Łódzka Galeria Graffiti”, prowadzonego przez Dom Literatury w Łodzi.
Joanna Kulmowa to postać znacząca dla literatury polskiej. Była autorką nie tylko poezji, ale także sztuk teatralnych, słuchowisk oraz librett operowych, zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych czytelników. Na swoim koncie miała 30 tomów poezji oraz pięć tomów prozy. Ponadto, wiele z jej prac przekształcono na potrzeby sceny teatralnej oraz audycji radiowych i telewizyjnych.
Mural uwieczniający postać Kulmowej zlokalizowany jest na ścianie jednej ze szkół usytuowanej w Parku im. Sienkiewicza. Powstał on jako część projektu „Twarze literatury. Łódzka Galeria Graffiti”, którego organizatorem jest łódzki Dom Literatury.
Maciej Robert, dyrektor Domu Literatury w Łodzi, podkreślił związek Joanny Kulmowej z miastem Łódź i wyraził nadzieję, że nowo odsłonięty mural sprawi, że sylwetka poetki zyska jeszcze większą rozpoznawalność wśród mieszkańców miasta. Przywołał również anegdotę z korespondencji między Joanną Kulmową a Wisławą Szymborską, w której ta druga twierdziła, iż to właśnie Kulmowa była dla niej wzorem jako poetki.
Na przestrzeni miejskiej Łodzi znajduje się już pięć murali literackich, przedstawiających sylwetki takich postaci jak: Wisława Szymborska, Andrzej Stasiuk, Irena i Julian Tuwimowie, Manuela Gretkowska oraz Jerzy Jarniewicz. Dyrektor Robert poinformował także, że w związku z obchodami roku Witolda Gombrowicza, planowane jest stworzenie kolejnego muralu, poświęconego tej postaci literackiej.