Chociaż nasz organizm potrafi samodzielnie wytwarzać kolagen, to wspomniana umiejętność zanika bardzo szybko – już po przekroczeniu 30. roku życia jego produkcja zaczyna stopniowo wygasać. Niestety, niedobór kolagenu negatywnie odbija się na naszym wyglądzie. Czy suplementacja wystarczy, by zatrzymać upływający czas?
Kolagen pomaga zachować młody wygląd – czy to prawda?
Kolagen pełni wiele funkcji, jednak jednym z jego najważniejszych zadań jest utrzymanie odpowiedniej struktury tkanek i narządów budujących organizm. Dzięki niemu nasza skóra, stawy, czy chrząstki są elastyczne i sprężyste. Wraz z wiekiem produkcja białka fibrylarnego zanika, przez co zaczynamy zauważać pierwsze zmarszczki. Dobrym sposobem na zatrzymanie procesów starzenia się skóry jest sięgnięcie po suplementy diety z kolagenem. Dzięki takim preparatom możemy dłużej cieszyć się promienną i gładką cerą. Kolagen zajmuje ważne miejsce w medycynie i kosmetyce ze względu na swoje niezwykłe właściwości. Osoby dbające o swój wygląd mogą stosować go zarówno od zewnątrz (w postaci maseczek, czy kremów), jak i od wewnątrz (przyjmując suplementy diety).
Na co jeszcze pomaga kolagen? Inne właściwości białka młodości
Warto zadbać o odpowiednie stężenie kolagenu w organizmie, ponieważ dzięki tej substancji zachowamy młodzieńczy wygląd, a nasz organizm będzie lepiej funkcjonować. Kluczowe zadania białka fibrylarnego to na przykład:
- ochrona narządów wewnętrznych,
- wspieranie naturalnych procesów obronnych organizmu,
- usprawnianie pracy układu krwionośnego,
- wsparcie układu trawiennego,
- nadzorowanie przebiegu procesów metabolicznych,
- niwelowanie zmian skórnych, m.in.: blizn, trądziku i cellulitu.
Suplementacja kolagenu może się okazać istotną pomocą w odchudzaniu, ponieważ to białko wspomaga przemianę glukozy w energię. Osoby aktywne fizycznie przyjmują kolagen profilaktycznie, gdyż ogranicza on ryzyko powstawania obrzęków stawów. Czy wiesz, że w sklepach internetowych znajdziesz wiele dobrych produktów z kolagenem? Dzięki szerokiej ofercie z pewnością wybierzesz produkt, który zaspokoi Twoje wymagania: https://mybionic.pl/profilaktyka/kosci-i-stawy/kolagen.
Jak rozpoznać, że w naszym organizmie brakuje kolagenu?
Około 30. roku życia zaczynamy odczuwać pierwsze objawy zbyt niskiego poziomu kolagenu, jednak drastyczne zmiany następują w okolicach 50. urodzin, kiedy synteza tego białka gwałtownie spada. W tym okresie wielu z nas odczuwa symptomy typowe dla niedoboru kolagenu, do których zaliczamy:
- sztywność i bolesność stawów,
- trudności z poruszaniem się i ból w trakcie chodzenia,
- suchość skóry,
- pogorszenie kondycji paznokci i włosów,
- dłuższy czas gojenia się ran,
- zmęczenie.
Najlepszym sposobem na walkę z niedoborem kolagenu jest suplementacja oraz rozszerzenie swojej diety o galaretki, ryby, podroby, czy kurze łapki.
Suplementacja kolagenu – wszystko, co należy o niej wiedzieć
Dodatkowe źródło kolagenu w postaci suplementów diety przyda się osobom po 30. roku życia, wyczynowym sportowcom i każdemu, kto skarży się na problemy ze stawami oraz kośćmi lub po prostu chce zachować młody wygląd najdłużej, jak to możliwe. Kolagen można łączyć z innymi suplementami diety, aby efekty kuracji były jeszcze lepsze – na przykład osoby, które chcą poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci mogą przyjmować go wraz z biotyną lub koenzymem Q10. Zalecana dzienna dawka tego białka wynosi od 2,5 do 15 gramów. Dobową porcję należy dopasować do swojego wieku, stanu zdrowia oraz zapotrzebowania.