Otwarcie nowego przystanku kolejowego Łódź Zarzew zaplanowane na 1 września

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapowiedziały w środę uruchomienie nowego przystanku kolejowego Łódź Zarzew z dniem 1 września. Już teraz na gotowych peronach, znajdujących się pod miejskimi wiaduktami przy ulicy Przybyszewskiego, można dostrzec ukończone wiaty, ławki oraz gabloty z informacjami dla podróżnych. Trwają jeszcze prace wykończeniowe.

Rafał Wilgusiak z PKP PLK przekazał w środę informacje o wartości całkowitej inwestycji, która wynosi niemal 4,1 mln złotych.

Aktualnie na przystanku Łódź Zarzew trwają prace nad obsługą peronów. Równocześnie, we współpracy z samorządem łódzkim, powstają ścieżki komunikacyjne mające na celu ułatwienie przesiadek pomiędzy pociągami a tramwajami miejskimi. Planowane jest także stworzenie parkingu samochodowego oraz postawienie stojaków dla rowerów.

Przystanek Łódź Zarzew zostanie włączony do układu miejskiego poprzez integrację z przebudowywanymi przez miasto wiaduktami drogowo-tramwajowymi znajdującymi się w ciągu ulicy Przybyszewskiego. Dzięki temu powstanie węzeł przesiadkowy łączący dwa perony na linii kolejowej Łódź Widzew – Łódź Chojny z komunikacją miejską, dając mieszkańcom nową alternatywę dla transportu samochodowego.

W obrębie województwa łódzkiego program budowy i modernizacji przystanków przewiduje prace w 15 lokalizacjach. Podróżni korzystają już z nowo wybudowanych przystanków takich jak Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki a także ze zmodernizowanych: Stare Grudze, Zaosie i Żakowice Południowe. Wiosną ruszyły prace na przystanku Głowno Północne oraz na 6 przystankach na linii LK 146 pomiędzy Częstochową a Chorzewem Siemkowicami. W pierwszym kwartale 2025 roku planowane jest oddanie do użytku przystanków Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała. Decyzja administracyjna dotycząca przystanku Izabelów niedaleko Zduńskiej Woli jest jeszcze na etapie pozyskiwania.

W całym kraju program przewiduje budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych, z dodatkowymi 107 na liście rezerwowej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld złotych.