Jubileusz pięćdziesięciolecia obchodzi szpital, który nosi imię Mikołaja Kopernika. Nieprzerwanie od lat poddaje się on ciągłym procesom modernizacji. Ta renomowana placówka medyczna jest uznawana za Centrum Onkologii dla całego Województwa Łódzkiego, posiada także status Centrum Urazowego. Jest również siedzibą Regionalnego Centrum Leczenia i Profilaktyki Udarów Mózgu. Szpital „Kopernik” to miejsce, które zyskało miano centrum kompetencji w leczeniu raka piersi oraz raka jelita grubego.
Historia Szpitala im. Mikołaja Kopernika sięga czasów, kiedy na jego miejscu istniała cegielnia Ottona Krausego. Do stworzenia projektu budynku przystąpili architekci z Miejskiego Biura Projektów w Łodzi. W momencie powstania budowli, była ona największym oraz najbardziej nowoczesnym obiektem szpitalnym w całym mieście.
Charakterystyczny siedmiopiętrowy gmach, usytuowany przy ulicy Pabianickiej, oddany został do użytku etapami. Każdy z oddziałów rozpoczynał swoją działalność niezwłocznie po zakończeniu prac wykończeniowych.
Oficjalne otwarcie miejskiego szpitala oraz nadanie mu patrona – Mikołaja Kopernika – nastąpiło 29 kwietnia 1973 roku. Było to jednocześnie ważne wydarzenie dla samej Łodzi, która w tamtym okresie świętowała 550-lecie nadania praw miejskich oraz 150-lecie powstania jako miasta przemysłowego.